بوسنی مراسم یادبود قتل‌عام مسمانان سربرنیتسا را برگزار کرد

به مناسبت نوزدهمین سالگرد قتل عام بیش از 8000 مرد مسلمان توسط ارتش نژادپرست صرب‌ها در بوسنی، هزاران نفر در سربرنیتسا تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه حریت، 175 تن از قربانیان تازه کشف شده‌ این قتل عام طی مراسم یادبودی در "پوتوکاری" به خاک سپرده شدند که در بین کشته شدگان نوجوانان 14 تا 17 ساله دیده می‌شدند.

شهر شرقی سربرنیتسا منطقه حفاظت شده توسط سازمان ملل بود که طی جنگ بوسنی در سال‌های 95- 1992 مورد هجوم نیروهای صرب‌ قرار گرفت.

بعدها یک دادگاه بین‌المللی این وقایع را "قتل عام" نامید و بعد از آن وزیر خارجه آمریکا تصاویر ماهواره‌ای گورهای دسته جمعی در بوسنی را در شورای امنیت نمایش داد. مادلین آلبرایت، وزیر خارجه وقت آمریکا به شورای امنیت گفت که واشنگتن محل گورهای دسته جمعی را می‌داند و این دلیلی شد تا نیروهای صرب با بلدوزر به آن محل هجوم برده و قربانیان سربرنیتسا را به محل دیگری منتقل کنند. هنگامی که ماشین‌ها اجساد را شخم می‌زدند، آن‌ها را پاره پاره می‌کردند و اکنون تکه‌های یک جسد می‌تواند در مناطق مختلف پراکنده شده باشد.

تاکنون 6066 جسد از گورهای دسته جمعی سربرنیتسا برای خاک سپاری مجدد در قبرستان پوتوکاری از خاک بیرون کشیده شده‌اند.

در همین حال احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفت این کشور هرگز این قتل عام مسلمانان را فراموش نمی‌کند.

داوود اوغلو گفت: من تمام شهدای این قتل عام غیرانسانی در قرن بیستم را به نیکی یاد می‌کنم و اگر همه قتل عام سربرنیتسا را فراموش کنند ما آن را فراموش نخواهیم کرد.

انتهای پیام

کد N386811