آغاز کمپین انتخابات ریاست جمهوری اردوغان با شعار "ترکیه جدید پیشگام"

تركيه

رجب طیب اردوغان با آغاز کمپین انتخابات ریاست جمهوری خود دیدگاه‌هایش را در خصوص "ترکیه جدید پیشگام" مطرح ساخت و بازنویسی قانون اساسی، ایفای نقش برجسته‌تر در عرصه جهانی و تعمیق دموکراسی را وعده داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر کنونی ترکیه با آغاز کمپین انتخابات ریاست جمهوری برای انتخابات ماه اوت گفت که چنانچه اولین رئیس جمهور منتخب مردم شود، به وعده‌هایش عمل خواهد کرد.

اردوغان 60 ساله که از سال 2003 و برای 11 سال است که نخست وزیری را در دست دارد در جمع هوادارانش در استانبول گفت: ترکیه قدیم در گذشته مانده و دروازه‌های ترکیه قدیم بسته شده است و اراده مردمی برای تغییر جان گرفته است.

نخست وزیر ترکیه تاکید کرد: ترکیه جدید ترکیه‌ای توسعه یافته و قوی است که می‌تواند بهتر در عرصه صلح بین‌الملل ایفای نقش کند ترکیه جدید عظیم و پیشگام خواهد بود.

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه که قرار است دهم اوت (19 مرداد) برگزار شود سه نامزد دارد که علاوه بر اردوغان اکمل‌الدین احسان اوغلو، دبیرکل پیشین سازمان همکاری اسلامی و صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر حزب حامی کردها در آن شرکت می‌کنند. این اولین بار است که رئیس جمهور ترکیه از طریق آرای مردمی و نه از طریق پارلمان انتخاب می‌شود.

نتایج دو نظرسنجی که اواخر ماه گذشته میلادی انجام شد نشان می‌دهد که اردوغان به راحتی می‌تواند در دور اول انتخابات پیروز شده و حدود 55 تا 56 درصد از آراء را با 20 درصد اختلاف از احسان اوغلو ببرد. چنانچه هیچ یک از نامزدها نتوانند بیش از 50 درصد از آراء را در دور اول به دست آورند دور دوم انتخابات در 24 اوت برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

کد N386707