شورای امنیت ارائه کمک به مناطق تحت تصرف مخالفان سوری را به رای می‌گذارد

شورای امنیت سازمان ملل روز دوشنبه قرار است قطعنامه‌ای را برای دادن مجوز ارائه کمک‌ به چهار منطقه مرزی در نواحی تحت کنترل مخالفان دولت سوریه بدون موافقت دولت دمشق، به رای بگذارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، گری کوئینلان، سفیر استرالیا در سازمان ملل که پیش نویس این قطعنامه را به همراه لوکزامبورگ و اردن به شورای امنیت سازمان ملل اعطا کرده، در صفحه کاربری خود در توییتر نوشت: نسخه نهایی این قطعنامه روز جمعه توسط 15 عضو شورای امنیت سازمان ملل مورد تایید قرار گرفت و دیپلمات‌ها اعلام کردند که رای گیری احتمالا ساعت 22 به وقت محلی روز دوشنبه انجام می‌پذیرد.

سازمان ملل اعلام کرده 10.8 میلیون سوری نیازمند کمک رسانی هستند که 4.7 تن آنها در مناطقی ساکنند که دسترسی به آنها بسیار دشوار است. در حالی که سه میلیون تن دیگر از این درگیری ناشی از جنگ داخلی در سوریه گریخته‌اند.

پیش از نشست نهایی روز جمعه میان تدوین کنندگان این قطعنامه و مقام‌های چین، روسیه، ایالات متحده، انگلیس و فرانسه، ویتالی چورکین، سفیر دائم روسیه در سازمان ملل به موانعی در این پیش نویس اشاره کرد که ممکن است برای یک ماه دیگر مورد بررسی و بازبینی قرار گیرد.

این پیش نویس به ارسال کمک‌های بشردوستانه از طریق عراق، اردن و ترکیه به سوریه کمک فراوانی خواهد کرد و باعث می‌شود که یک مکانیزم نظارتی توسط سازمان ملل برای 180 روز ایجاد شود تا به واسطه آن به ارسال کمک‌های بشردوستانه و هیئت‌های اعزامی که وارد سوریه خواهند شد، نظم داده شود.

دولت سوریه نیز هشدار داده در صورتی که این کمک‌های بشردوستانه بدون توافق و سازش دمشق به نواحی‌ای که تحت کنترل مخالفان دولت است، صورت گیرد احتمال وقوع یک حمله علیه کاروان‌های بشردوستانه وجود دارد.

انتهای پیام

کد N386543