کری خواستار بازبینی آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شد/ «غنی» موافقت کرد

تسنیم نوشت:

وزیر خارجه آمریکا در سفر به افغانستان خواستار بازرسی آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برای حل مناقشات کاندیداها درباره آن شد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، جان کری، وزیر خارجه آمریکا در سفر به افغانستان خواستار بازبینی آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برای حل مناقشات کاندیداها درباره آن شد.
آقای کری که روز جمعه برای میانجی‌گری بین نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری افغانستان سفر کرده بود گفت دوران گذار افغانستان به سوی کشوری متکی به خود پس از برگزاری یک انتخابات جنجالی ریاست جمهوری در هاله‌ای از تردید قرار گرفته است و از مقامات آن خواست با اقدام به بازبینی در آرای شمارش شده مشروعیت انتخابات این کشور را تأیید کنند.
وزیر خارجه آمریکا در اولین ساعات روز جمعه برای گفت‌وگو با عبدالله عبدالله و اشرف غنی‌زی، دو کاندیدای ریاست جمهوری افغانستان، حامد کرزای، رئیس جمهور فعلی و سایر مقامات این کشور گفت‌وگو کند.
در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که اخیراً برگزار شد اشرف غنی‌زی با کسب 54.6 درصد از آراء از عبدالله عبدالله پیشی گرفت، اما آقای عبدالله عبدالله به اتکا کسب آرای بیشتر در دور اول کمیسیون انتخابات را به تقلب متهم کرد. وی این انتخابات را «کودتایی» علیه ملت افغانستان خواند.
جان کری از هر دو نماینده انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خواست بر سر بررسی تمامی ادعاهای معقول تخلف در انتخابات موافقت کنند که بازبینی اضافی آرای شمارش‌شده را شامل می‌شود.
اشرف غنی‌زی پس از این اظهارات کری و قبل از آغاز گفت‌وگو با وزیر خارجه آمریکا گفت با بازبینی جامع آراء موافق است. وی گفت: «ما متعهد هستیم اطمینان بدهیم که فرایند انتخابات از صداقت و مشروعیت برخوردار است. بنابراین ما به دقیق‌ترین و شدیدترین بازبینی در آرا برای بازگرداندن اعتماد، اعتقاد داریم.»
جان کری در پاسخ به این اظهارات آقای غنی گفت: «هیچ‌کس در حال حاضر اعلام پیروزی نکرده است. این نتایج بایستی بعداً نهایی شوند و این تردیدها باید برطرف شوند، بنابراین من دکتر غنی را تحسین می‌کنم که به این موضوع احترام می‌گذارد.

5252

کد N386523