نمازی: یکی از حلقه‌های مفقوده تحقق اقتصاد مقاومتی، نظارت فنی و کارشناسانه است

دولت,رهبري,سند چشم‌انداز,اقتصاد مقاومتی

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه "اقتصاد رقابتی نوعی اقتصاد مقاومتی است"، گفت: هرجا رقابت و مقایسه است، پای مقاومت به میان می‌آید و باید مقاومت کرد تا بتوانیم به خط پایان برسیم یا از دیگران عقب نیفتیم.

علی‌محمد نمازی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه "گذشته، چراغ راه آینده است"، اظهار کرد: اگر به گذشته با دید واقع‌بینانه و منصفانه بنگریم می‌توانیم نقاط قوت خود را تقویت و نقاط ضعفمان را جبران کنیم.

وی با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه نقد دولت‌های گذشته باید بصورت کارشناسی باشد، افزود: نباید با نگاه جناحی و گرایش‌های گروهی با گذشته برخورد شود؛ مثل رفتاری که اصولگرایان با دولت اصلاحات داشته‌اند و هرچه خواستند، گفتند و امروز هم به این رفتارشان هم ادامه می‌دهند. اگر همین کار را دولت تدبیر و امید انجام دهد، باز هم درست نیست. مقام معظم رهبری تذکر بجایی دادند که نقد گذشته باید عالمانه، واقع‌بینانه و مصلحانه باشد. پس وقتی صحبتی از ناحیه مسئولان و مقامات مطرح می‌شود حتماً باید با در نظر گرفتن بررسی‌های کارشناسی بوده باشد.

نمازی با بیان اینکه "اقتصاد مقاومتی نوعی تشویق و توضیح موارد چشم‌انداز بیست ساله است"، تصریح کرد: ما برنامه‌های پنج ساله و سند چشم‌انداز بیست ساله را در دستور کار داریم که به تصویب دولت و مجلس رسیده و پس از بررسی‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام و ابلاغ رهبری به عنوان نقشه راه بیست آینده ارائه شده است که باید جدی گرفته شود.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از قدم‌های اولیه برای جدی گرفتن و عملی کردن اقتصاد مقاومتی این است که جلوی هزینه‌های بی‌جا و غیرضروری گرفته شود چون با این کار در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود و می‌توانیم آن را صرف تولید، سرمایه‌گذاری و اشتغال کنیم تا در نتیجه آن اقتصاد مقاومتی محقق شود.

وی با اشاره به اینکه "هرجا قرار است به خود سختی بدهیم، به مقاومت نیاز است"، تاکید کرد: باید در برابر سختی‌ها صبر و تحمل کنیم و در این مسیر باید به این نکته توجه داشته باشیم که در حال حاضر مراکز زیادی با وظایف و هزینه‌های موازی وجود دارد که باید جلوی آنها گرفته شود یعنی باید در صرف هزینه‌ها اولویت‌بندی کنیم اما این اولویت‌بندی دقیق و واقع‌بینانه را در کشورمان نمی‌بینیم؛ چراکه کشمکش‌های سیاسی و جناحی و قومی مانع از این امر می‌شود.

نمازی با تاکید بر لزوم اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، اظهار کرد: برای تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند یک نگاه ملی هستیم بویژه در حاکمیت و بخشی از آن به عنوان مجلس که باید دید جزء‌نگری و خرد‌نگری را کنار بگذارند و منافع عمومی بر منافع فردی و جناحی و عمومی ارجح شود. در راستای جدی گرفتن و تحقق عملی اقتصاد مقاومتی، دولت باید از تصدی‌گری کنار برود. کار باید به بخش خصوصی واگذار و دولت کوچک شود یعنی دولت باید سیاست‌گذار، برنامه‌ریز و ناظر باشد.

این نماینده پیشین مجلس با تأکید بر اینکه رقابت را باید وارد عرصه کنیم چون رقابت موجب مقاومت می‌شود"، افزود: هرجا مقایسه و رقابت است، پای مقاومت به میان می‌آید؛ پس باید مقاومت کنیم تا بتوانیم به خط پایان برسیم یا از دیگران عقب نیفتیم. برای رقابتی کردن اقتصاد دو راه وجود دارد؛ اول اینکه دولت بخش خصوصی را رقیب خود کند و دوم اینکه آنقدر تصدی‌گری خود را کاهش دهد تا فضا برای رقابت قسمت‌های مختلف بخش خصوصی با یکدیگر فراهم شود و شاهد کاهش هزینه‌ها و باکیفیت‌تر شدن محصولات باشیم.

وی همچنین در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی به ضرورت شکل‌گیری احزاب فراگیر قانونی در کشور اشاره کرد و گفت: یکی از ابزارهایی که می‌تواند مردم را به داشتن دید و نگاه ملی سوق دهد سازمان‌دهی مردم است پس اگر مردم را بصورت تشکیلاتی بار بیاوریم، دید جزئی و منافع فردی کاهش می‌یابد و در نتیجه به یک نگاه ملی یکی از ضرورت‌های تحول اقتصاد مقاومتی است، دست می‌یابیم.

نمازی یکی از حلقه‌های مفقوده اقتصاد مقاومتی را موضوع نظارت دانست و خاطرنشان کرد: در کشور ما نظارت ضعیف است؛ البته دستگاه‌های نظارتی در قانون اساسی کم نیستند اما باید در کشور نظارت کارشناسی و فنی داشته باشیم؛ چراکه اگر بخواهیم اقتصاد مقاومتی پیش برود توجه به نظارت فنی کارشناسانه و قاطع ضروری است تا کسی به خود جرأت ندهد بی‌مورد منابع را هدر دهد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: راهکار اعمال نظارت فراگیر، وجود احزاب و تقویت بُعد دموکراتیک نظام است. ارباب رسانه بویژه رسانه ملی با استقلال عمل می‌توانند در این زمینه تأثیرگذار باشند و در نتیجه، نظارت درست عملی شود و اقتصاد مقاومتی پیش برود.

وی در پایان تأکید کرد: مطابق فرمایش مقام معظم رهبری برای جدی گرفتن و تحقق اقتصاد مقاومتی باید به این سمت برویم که وابستگی خود را به نفت کم کنیم؛ البته نه به این معنا که نفت نفروشیم بلکه با درآمد حاصل از فروش نفت، کارهای زیربنایی و زیرساختی کنیم و اداره کشور را از طریق مالیات به دست بگیریم.

انتهای پیام

کد N386497