تحولات افغانستان/

جان کری برای حل بحران انتخاباتی با کرزای دیدار کرد/ درخواست سازمان ملل برای بررسی 8 هزار صندوق رای

آسیا اقیانوسیه

دیدار وزیر خارجه آمریکا به منظور یافتن راهی برای پایان دادن به تنش های سیاسی پس از انتخابات ریاست جمهوری و درخواست سازمان ملل برای بررسی 8 هزار صندوق، از جمله تحولات افغانستان است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی بی سی، "جان کری" وزیر خارجه آمریکا با "حامد کرزای" رئیس جمهوری افغانستان دیدار و گفتگو کرد. وی که شب گذشته با هدف میانجیگری در بحران سیاسی پس از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان وارد این کشور شده از مقامات کابل خواست با تمرکز بر روی روند شمارش آرا، مشروعیت انتخابات را تضمین کنند.

به گفته یک سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان کری امروز پنج شنبه با کرزای دیدار کرده است. این در حالی است که انتظار می رود وی با "عبدالله عبدالله" نامزد معترض و "اشرف غنی احمدزی" نامزد حائز بیشترین آرا بر اساس نتایج اولیه انتخابات دیدار و گفتگو کند.

در این دیدار کرزای بر لزوم برون رفت از بحران کنونی از طریق مراجع قانونی و تفاهم نامزدهای انتخاباتی تاکید کرده است. وی همچنین گفته است روند انتقال قدرت به رئیس جمهوری جدید افغانستان مطابق برنامه در روز یازدهم مرداد انجام می گیرد.

خبر دیگر این که نماینده دبیرکل سازمان ملل در افغانستان خواستار بررسی نتایج 8 هزار صندوق رای شده است. این مطلب در جلسه روز گذشته مقامات دولتی، قضایی و کمیسیون انتخابات افغانستان با "یان کوبیش" فرستاده ویژه سازمان ملل در این کشور مطرح شده است.

این در حالی است که در صورت اجرایی شدن این خواسته بخش قابل توجهی از نتایج دور دوم انتخابات که بیش از 40 درصد آرای ماخوذه را شامل می شود، مورد بازبینی قرار می گیرد. به گفته کوبیش این طرح امروز جمعه به طور رسمی به کمیسیون انتخابات و  دو نامزد انتخاباتی ارائه می شود.

در همین حال گروه ارزیابی انتخابات اتحادیه اروپا اعلام کرده است نتایج اولیه اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات افغانستان نیاز به بررسی همه جانبه دارد. "تای جیس برمن" ناظر ارشد این اتحادیه با اشاره به مشخص نبودن نتایج نهایی تاکید کرده است با اتکا به آرای چشمگیری که احتمال باطل اعلام شدن آن وجود دارد، نمی توان نامزدی را برنده این انتخابات دانست.