توصیه روزنامه پاکستانی به دولت برای اجرای طرح انتقال گاز از ایران

ایران,پروژہ گاز

اسلام آباد - ایرنا - یک روزنامه اردو زبان چاپ پاکستان روز جمعه به «محمد نواز شریف» نخست وزیر توصیه کرد: در جهت تامین منافع ملی، طرح انتقال گاز از جمهوری اسلامی ایران به پاکستان را بدون توجه به مخالفت و فشارهای آمریکا تکمیل کند.

روزنامه «نوای وقت» چاپ شهر اسلام آباد در گزارشی با عنوان طرح خط لوله گاز، به جوانب ارزشمند عرضه گاز ایران به پاکستان و پایان یافتن بحران انرژی در این کشور و توسعه روابط دو جانبه تهران و اسلام آباد در صورت تکمیل خط لوله صلح اشاره کرد.

در این گزارش آمده است: روابط دو کشور زمانی گسترش و شاهد پیشرفت خواهد بود که دو طرف به پیروی از قراردادها و عمل به توافقنامه های دو جانبه متعهد باشند، بنابراین دولت پاکستان نیز باید چنین شیوه ای را اتخاذ کند و به اجرای مفاد قرارداد مشترک گازی با جمهوری اسلامی ایران متعهد باشد.

نوای وقت نوشت: نواز شریف نخست وزیر پاکستان باید بداند که آمریکا با توسعه و تعمیق روابط جمهوری اسلامی ایران با پاکستان مخالف است. واشنگتن همواره علیه تهران و کشورهای اسلامی سیاست های خصمانه اتخاذ کرده و این رویکرد آمریکایی ها بر همگان آشکار است.

در گزارش این روزنامه اردو زبان آمده است: چشم پوشی از توافق های صورت گرفته با دولت ایران در خصوص تکمیل و اجرای طرح خط لوله صلح به حیثیت ملی و بین المللی پاکستان لطمه می زند و احترام به تعهدات انجام شده برای تکمیل طرح انتقال گاز از ایران در راستای منافع ملی پاکستان است.

نوای وقت خطاب به وزرای کابینه دولت نواز شریف گفت: آمریکا با ترفندهای مختلف سعی در تحت تاثیر قرار دادن طرح انتقال گاز ایران به پاکستان است، اما نخست وزیر باید تصمیم سرنوشت سازی جهت اجرای خط لوله صلح بگیرد و به مخالفت و تهدیدهای واشنگتن توجه نکند.

به نوشته این روزنامه پاکستانی، برخی نهادهای تحقیقاتی و اندیشکده های وابسته به آمریکا از جمله موسسه توسعه سیاست پایدار در اسلام آباد ادعا کرده اند که عرضه گاز ایران به پاکستان برای اسلام آباد گران تمام می شود زیرا میزان نرخ گاز ایران برای مردم پاکستان عادلانه نبوده و مغایر با منافع پاکستان است.

نوای وقت تصریح کرد: باید در پاسخ به گزارش های بی اساس این نهادها و موسسات تحقیقاتی گفت که انتقال گاز از ایران بهترین راه حل موجود جهت رفع بحران انرژی در پاکستان است، اما برخی از عناصر داخلی و خارجی به کمک بعضی از قدرت های جهانی سعی در لغو این طرح را دارند.

به نوشته نوای وقت، سخنان مقام های ایران و سیاست های روشن این کشور در ارتباط با خط لوله صلح همواره نشان داده که دولت تهران خواستار اجرای این طرح است.

قرارداد انتقال گاز طبیعی از ایران به پاکستان در سال 2010 میلادی بین مقام های دو کشور امضا شد و قرار است در دو سال آینده روزانه 21 میلیون و500 هزار مترمکعب گاز طبیعی از بندر«عسلویه» در استان بوشهر به بندر«نواب شاه» در جنوب پاکستان منتقل شود.

مقام های وزارت نفت پاکستان اخیرا اعلام کرده اند: تهران و اسلام آباد زمان تکمیل طرح ساخت خط لوله انتقال گاز را تمدید کرده و آن را از دسامبر سال 2014 به دسامبر 2015 تغییر داده اند. وزارت نفت ایران این موضوع را تکذیب کرده است.

منابع خبری پاکستان پیش تر اعلام کردند در جریان سفر نواز شریف نخست وزیر این کشور به ایران، دو کشور گفت وگوهای مفصلی در باره تکمیل طرح ساخت خط لوله داشتند و توافق کردند که تاریخ تکمیل این طرح را تغییر دهند.

آساق**ا.ر**1545
کد N386023