محرومیت مسلمانان میانمار از حضور در مساجد در ماه مبارک رمضان

مسلمان

کوالالامپور- ایرنا - بسیاری از مسلمانان ˈماندالایˈ دومین شهر بزرگ میانمار پس از حملات بوداییان تندرو به مسلمانان در هفته گذشته به دلیل ترس از حملات جدید از دعا و نیایش در مساجد در ماه مبارک رمضان محروم شده اند.

به گزارش ایرنا، بوداییان تندرو میانمار از سه شنبه شب هفته گذشته در شهر ماندالای با دردست داشتن چماق و میله های فلزی به یک رستوران مسلمانان و پس از آن به یک مدرسه و خوابگاه مسلمانان هجوم بردند و این مکان ها را به آتش کشیدند.

پلیس از آن زمان در این شهر حکومت نظامی اعلام کرد اما مسلمانان براساس گزارش های دریافتی از این شهر میانمار به دلیل ترس از بوداییان تندرو و احتمال حملات آن ها به اماکن مسلمانان از رفتن به مساجد در ماه مبارک رمضان محروم شده اند.

یک مسلمان میانماری گفت که بسیاری از مسلمانان در این منطقه احساس می کنند در برابر تهدید ناشی از بودایی های افراطی بی دفاع هستند.

وی که خواست نامش ذکر نشود، گفت مسلمانان پس از حملات این بودایی ها به یک مسجد در ماه ژوئن از رفتن به مساجد در ماه مبارک رمضان ترس دارند.

پلیس میانمار نیز با حضور در مساجد نسبت به جمع آوری هر وسیله ای که توان دفاع شخصی افراد را در مقابل حمله احتمالی بوداییان افراطی افزایش می دهد، اقدام می کند.

وزارت امور مذهبی و پلیس میانمار اعلام کرده اند از مساجد حفاظت می کنند، اما به دلیل سهل انگاری پلیس هنگام حملات بوداییان، مسلمانان به پلیس اعتماد ندارند.

مسلمانان ˈماندالایˈ هم اکنون حفاظت از مسجد اصلی این شهر را خود بر عهده گرفته اند و محافظین بدون سلاح برای آن گمارده اند.

روزنامه میانمار تایمز نیز روز جمعه نوشت چند خانواده مسلمان که داخل محوطه مسجد زندگی می کردند پس از خشونت های اخیر ماندالای را ترک کرده اند.

سازمان بین مذاهب میانمار از تمامی احزاب این کشور خواسته است با انجام اقدامات جدی با عاملان درگیری های اخیر در این شهر برخورد کنند.

راهبان افراطی بودایی با پخش شایعاتی در مورد مسلمانان از جمله اتهامات غیراخلاقی، بوداییان را برای حمله به اماکن مسلمانان و مساجد تحت فشار قرار می دهند.

حملات بوداییان به مسلمانان در میانمار از سال 2012 باعث مهاجرت بیش از 140 هزار مسلمان به کشورهای اطراف شد و صدها هزار نفر دیگر نیز در استان محل زندگی خود آواره هستند.

از زمان آغاز درگیری گروه های بودایی تندرو با مسلمانان در میانمار در سال 2012 میلادی دستکم 250 نفر در سراسر این کشور کشته شدند.

آساق**1611
کد N385318