آیت الله مکارم شیرازی:

بی توجهی به فرهنگ شهادت، خطراتی را متوجه کشور می کند

سیاست داخلی

عده ای از فرمانی که مرجعیت نجف در رابطه با گروهک تروریستی داعش دادند و اعلامیه هایی که مراجع تقلید ایران در تایید آن دادند ناراحت شدند.

ایلنا: یکی از مراجع تقلید شیعه در قم گفت: اگر به فرهنگ شهادت بی اعتنایی شود و حق شهدا، جانبازان و ایثارگران ادا نشود در آینده این فرهنگ تحت الشعاع قرار می گیرد و ممکن است خطراتی متوجه کشور ونظام شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، آیت الله ناصر مکارم شیرازی، امروز پنج شنبه در دیدار سیدجواد هاشمی مدیر کل بنیاد شهید و جمعی دیگر از مسئولان این اداره کل، اظهار داشت: شهدا در اسلام مقام و جایگاه بسیار والایی دارند، و آیه شریفه « وَ لاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُواْ فِی سَبِیلِ اللّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْیَاء عِندَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ؛ فَرِحِینَ بِمَا آتَاهُمُ اللّهُ مِن فَضْلِهِ وَ یَسْتَبْشِرُونَ بِالَّذِینَ لَمْ یَلْحَقُواْ بِهِم مِّنْ خَلْفِهِمْ أَلاَّ خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لاَ هُمْ یَحْزَنُونَ» را می توان بهترین شاهد بر جایگاه و موقعیت برجسته شهدا دانست.

وی با بیان این که مقصود از رزق در این آیه شریفه رزق مادی نیست؛ بلکه غرض رزق معنوی است، گفت: شهدا در مقام قرب الهی خرسند و خوشحال هستند و به کسانی که به آنها ملحق نشده اند بشارت می دهند که غصه ما را نخورید.

این مرجع تقلید کار و فعالیت دست اندرکاران بنیاد شهید و امور ایثارگران را ارزشمند و شایسته تقدیر دانست و افزود: در بزرگداشت شهدا و ایثارگران دو ثمره مهم وجود دارد، یکی حق شناسی نسبت به گذشتگان است و دیگری تضمین اقتدار و حفظ روحیه جهاد و شهادت برای آینده است.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که اگر شهدا نبودند نظام، استقلال و آرامش و امنیت امروز ما نیز نبود، بر ضرورت تقویت فرهنگ جهاد و شهادت در کشور به ویژه در نسل جوان تاکید و تصریح کرد: تقویت این روحیه سبب می شود که چنانچه خطر و تهدیدی متوجه ما شود جوانان در مقابل دشمنان بایستند.

وی افزود: اگر به فرهنگ شهادت بی اعتنایی شود و حق شهدا، جانبازان و ایثارگران ادا نشود در آینده این فرهنگ تحت الشعاع قرار می گیرد و ممکن است خطراتی متوجه کشور ونظام شود.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فتوای جهاد مرجعیت عراق برای مقابله با گروهک تروریستی داعش و دیگر گروه های تروریستی، تصریح کرد: وقتی مرجعیت عراق آن فرمان را صادر کردند حدود سه میلیون نفر برای مقابله با گروه های تروریستی نام نویسی کرده و طبق اخبار منتشر شده استانداری نجف اعلام کرده بود که قادر به نام نویسی از این تعداد متقاضی نیستیم و این مساله نیز به خاطر بزرگداشت فرهنگ شهادت است.

آیت الله مکارم شیرازی اضافه کرد: البته عده ای از فرمانی که مرجعیت نجف دادند و اعلامیه هایی که مراجع تقلید ایران در تایید آن دادند ناراحت شدند.

وی با تاکید بر لزوم توجه بیش از پیش به خانواده های شهدا، جانبازان و ایثارگران، تاکید کرد: حضرت امام، رهبر معظم انقلاب و مراجع تقلید برای شهدا و خانواده های شان ارزش و احترام ویژه ای قائل هستند، ملت ما نیز قدردان جانفشانی و ایثارگری آنها هستند و حضور گسترده و باشکوه در مراسم های تشییع پیکر شهدای گمنام بعد از گذشت سالیان طولانی از جنگ مؤیدی بر این مساله است.

این مرجع تقلید گفت: متاسفانه برخی از قلم بدستان تلاش می کنند فرهنگ شهادت در جامعه کمرنگ شود و ما نباید چنین اجازه ای را به آنها بدهیم.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که اگر این فرهنگ کمرنگ شود آینده ما نیز به خطر خواهد افتاد، خطاب به مسئولان اداره کل بنیاد شهید استان قم تاکید کرد: شما عزیزان که در خدمت خانواده شهدا و ایثارگران هستید بهترین ذخیره یوم المعاد خود را فراهم می کنید و بدانید که خداوند به شما عنایت ویژه داشته است و باید قدردان و شاکر این نعمت باشید و با حداکثر توان به خانواده های شهدا خدمت کنید.

کد N385169