43 زن صرب در سال 2013 به دست نزدیکان خود جان باختند

43 قربانی,صربستان

بلگراد- ایرنا- 43 زن در طی سال 2013 میلادی در صربستان بر اثر اعمال خشونت همسر، دوست و یا نزدیکان خود کشته شدند.

آماری که توسط روزنامه داناس چاپ بلگراد منتشر شده است، همچنین نشان می دهد که در هر 7 تا 10روز یک زن در صربستان جان خود را از دست می دهد.

طبق این آمار، اگر چه صربستان سه سال پیش کنوانسیون اروپا برای پرداخت غرامت به قربانیان خشونت علیه زنان را امضا کرده است، ولی هنوز این سند در مجلس این کشور تصویب نشده است.

این کنوانسیون که موجب پیشگیری خشونت علیه زنان می شود، دولت ها را موظف به تشکیل سوابق مربوط به این گونه خشونت ها می کند و از طرفی موجب می شود که عاملان خشونت علیه زنان مجازات شوند.

37 سازمان غیر دولتی در صربستان درخواستی را برای تصویب سندی در چارچوب کنوانسیون اروپا در مجلس صربستان امضا کردند و آن را به نهادهای مسوول در دولت ارائه دادند که بر اساس آن عدالت و غرامت اقدام های جنایی خشونت علیه زنان تامین شود.

ˈوانیا ماتسانوویچˈ وکیل مرکز زنان مستقل در صربستان در این باره به روزنامه داناس گفت: باور دارم که کنوانسیون اروپا در دفاع از حقوق زنان قربانی خشونت بزودی در دستور کار مجلس نمایندگان صربستان قرار می گیرد.

وی افزود: کشورهایی که تا کنون این کنوانسیون را تصویب کرده اند، بدین طریق مسوولیت و تعهد برای پرداخت غرامت اقدامات جنایی خشونت آمیز علیه زنان را برعهده گرفته اند.

ماتسانویچ وضع قربانیان جنایت به خصوص زنان را در صربستان بد توصیف کرد و گفت که دولت و نهادهای دولتی برای بهبود حقوق قربانیان در پرونده های کیفری در سطح مطلوب نیست.

کارشناسان امور اجتماعی در صربستان از جمله دلایل اعمال خشونت علیه زنان را در این کشور، بی توجهی به اختلال های روانی مردانی می دانند که در درگیری های دهه 90میلادی در منطقه بالکان شرکت داشتند.

بنا به نظرات تحلیلگران اجتماعی، عواقب ناشی از احیای سنت نیز از دلایل اعمال خشونت در صربستان شناخته شده است.

بنا به گزارش های رسانه های خبری، 82 درصد قتل زنان در صربستان در داخل خانه ها و یا آپارتمان ها صورت گرفته و در آنها عمدتا از سلاح کمری و یا چاقو استفاده شده است.

اروپام**2061**1479
کد N385159