یادداشت محسن رضایی؛

کودتا و شیر مادر

نوژه

تهران - ایرنا - اوایل تیرماه سال 1359در خیابان ایران به دیدار رهبر انقلاب که در آن زمان نماینده حضرت امام (ره) در ارتش بودند، رفتم. به ایشان گفتم که اطلاعات ما رد و خط یک کودتا را در ارتش پیدا کرده است، جنابعالی در جریان باشید و اگر می توانید به ما کمک کنید.

به گزارش ایرنا این مطلب بخشی از یادداشت محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با عنوان «کودتا و شیر پاک مادر» است که روز پنجشنبه به مناسبت سالروز کودتای نوژه منتشر شده است.

متن کامل این یادداشت که بیان خاطره ای از آن روزها است و در پایگاه اطلاع رسانی محسن رضایی قرار دارد، بدین شرح است:** کودتا و شیر مادر

«اوایل تیرماه سال 1359 در خیابان ایران به دیدار رهبر انقلاب که در آن زمان نماینده حضرت امام (ره) در ارتش بودند، رفتم. به ایشان گفتم که اطلاعات ما رد وخط یک کودتا را در ارتش پیدا کرده است، جنابعالی درجریان باشید و اگر می توانید به ما کمک کنید.

آن موقع من مسوول اطلاعات سپاه تنها نهاد اطلاعاتی کشور بودم. ایشان فرمودند، توضیحات بیشتری بدهید، من برخی از سرنخ ها و اطلاعاتی که ازجلسات کودتاچیان داشتیم را به ایشان گفتم، ایشان پرسید چه مقدار جدی است؟ گفتم که کودتا قطعی است ولی زمان شروع و نقطه آغاز را هنوز کشف نکرده ایم. با ایشان خداحافظی کردم و رفتم.

هر روز که می گذشت اطلاعات ما کامل می شد ولی از اینکه زمان شروع و نقطه آغاز کودتا را کشف نکرده بودیم بسیار نگرانی داشتیم. یک روز تصمیم گرفتیم که چند نفر از افراد کودتا را دستگیر کنیم، این کار عیب بزرگش این بود که آنها متوجه شده و احتمالا اقدام به فرار می کردند یا آنکه دست به کارهایی می زدند که آسیب هایی را بوجود می آورد.

در همین حالت بودیم که رهبر انقلاب تلفنی با من تماس گرفتند و گفتند پیرو صحبت های آن روز شما، یک خلبانی آمده و چیزهای مشابه آن صحبت ها را بیان می کند. سریع خودتان را برسانید منزل ما، ببیند موضوع از چه قرار است. رفتم و با یک خلبان جوان روبرو شدم. همان چند جمله اول را که گفت فهمیدم حلقه گمشده ما پیدا شده است.

ماجرا را چنین برای من تعریف کرد: قرار است کودتایی بشود به ما گفته اند که همه مسوولان جز شخص امام (ره) دست شان در کودتا است. من هم قبول کرده بودم که به همدان بروم و سوار یکی از هواپیماها بشوم و محل امام (ره)را بمباران کنم.

وقتی به مادرم مراجعه کردم و خواستم خداحافظی کنم مادرم گفت کجا؟ ابتدا طفره رفتم ولی دراثر اصرارهای مادرم ناچار شدم بگویم. مادرم گفت شیرم را حرامت می کنم اگر سریعا پیش امام (ره) نروی و ماجرا را به ایشان نگویی. ساعتی طول کشید تا ماجراهای رفتن به جماران و پیدا کردن مقام رهبری را توضیح داد........و گفت الان پیش شما هستم.

اطلاعات را با کمال سخاوت و تعهد به ما داد. ولی در همین حین متوجه شدیم که نیم ساعت از شروع کودتا گذشته است. کودتاچیان با ماشین و اتوبوس پس از جمع شدن در پارک لاله به سوی پایگاه نوژه همدان حرکت کرده اند. وقت بسیار کم بود، ما چون اطلاعات مان به جز همین دو نکته ایشان کامل بود با او خداحافظی کردیم تا چند روز بعد که دوباره او را دعوت کردیم.

قرار کودتا این بود از داخل پایگاه چند عامل نفوذی به آنها کمک و در پایگاه را باز کنند و آنها از بیرون پایگاه با سرعت خود را به آشیانه هواپیماها برسانند و سوار هواپیماها شده و نقاط مورد نظر را بمباران کرده و کودتا را انجام دهند.

محل سکونت حضرت امام راحل (جماران) صدا و سیما و مجلس شورای اسلامی قرار بود، بمباران شود.

تنها راه را در این دیدم که به سپاه همدان و اطلاعات سپاه که نزدیکترین واحدهای ما به محل کودتا بودند بگویم که خود را به درب پایگاه نوژه برسانند. قرار کودتاچیان این بود که در صد متری درب پایگاه در یک گودال معینی جمع شوند و پس از آنکه سازماندهی کردند و با عناصر داخل هم هماهنگ شدند به پایگاه حمله کنند.

ساعت شروع کودتا ده شب بود. برادران را تلفنی توجیه کرده بودم که هر کدام یک پیشانی بند همراه داشته باشند و در آن گودال مثل خود کودتاچیان وارد شوند و با همه با شوخی و دوستانه برخورد کنند وقتی که همه کودتاچی ها جمع شدند پیشانی بندها را ببندد و با تکبیر آنها را دستگیر کنند.

ساعت از یازده گذشته بود دوستان ما با الله اکبر عملیات را شروع کردند، دشت اطراف پایگاه از ندای الله اکبر می لرزید. بله سربازان گمنام امام زمان(عج) سربندها را بسته بودند و کلاه سبزهایی که ماه ها در آمریکا آموزش نیرو مخصوص دیده بودند و هر کدام حریف ده نفر می شدند و تیر آنها به خطا نمی رفت، مثل موم در دست مبهوت و تسلیم آنها شدند.

البته بعدا یک ستاد خنثی سازی کودتا درست کردیم و یکی از برادران نیروی هوایی ارتش را مسوول آن کردیم و افراد دیگر هم دستگیر شدند. اگر قرار شود خاطرات خود را بنویسم این مساله را بطور مفصل توضیح خواهم داد.»

سیام(1)9012**1558
کد N385129