بنگلادش ازدواج اتباع خود را با مسلمانان میانمار ممنوع کرد

مسلمانان روهینگا,ازدواج

تهران - ایرنا - دولت بنگلادش روز پنجشنبه اعلام کرد که ازدواج رسمی بین اتباعش و اقلیت مسلمان روهینگای میانمار (برمه) را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از داکا، بنگلادش دلیل این ممنوعیت را تلاش این اقلیت برای ازدواج با اتباع بنگلادش به منظور کسب تابعیت این کشور عنوان کرد.

سید ˈانیس الحقˈ وزیر دادگستری بنگلادش گفت که به ماموران ثبت ازدواج دستور داده است که وظیفه ثبت ازدواج بین اتباع بنگلادش و اقلیت روهینگا و همچنین میان خود مهاجران این اقلیت را برعهده نگیرند.

وی اضافه کرد که مهاجران می کوشند با استفاده از سند ازدواج، گذرنامه و دیگر اسناد بنگلادش را به دست آورند و حال آنکه اقلیت هایی که با شهروندان بنگلادشی ازدواج کنند، می توانند به طور خودکار واجد شرایط دریافت حق شهروندی شوند.

ˈعبدالله الشاهینˈ سخنگوی وزارت دادگستری بنگلادش نیز اعلام کرد که به ماموران ثبت ازدواج در این کشور هشدار داده شده است در صورت ثبت چنین ازدواج هایی، با اقدامات تنبیهی مواجه می شوند.

حدود 300 هزار مهاجر روهینگایی در بخش های ساحلی جنوب بنگلادش که با میانمار هم مرز است، زندگی می کنند. این افراد از دهه 90 میلادی از رفتارهای آزاردهنده در میانمار که اکثریت جمعیت آن را بوداییان تشکیل می دهند، گریخته اند.

درگیری های فرقه ای در میانمار دو سال پیش در ایالت ˈراخینˈ در غرب این کشور شدت یافت که در جریان آن حدود 140 هزار نفر که اکثرا مسلمانان روهینگا بودند، بی خانمان شدند.

بنگلادش فقط حدود 28 هزار مهاجر روهینگایی را در کشور خود به رسمیت شناخته است و این تعداد از حق غذا، سرپناه و دیگر کمک های سازمان ملل برخوردارند.

مابقی مهاجران روهینگایی در بنگلادش در بیغوله هایی به سر می برند که در جنگل ها و سواحل برپا شده است.

گروه های مدافع حقوق بشر و موسسه های خیریه از نحوه رفتار بنگلادش با مسلمانان روهینگا انتقاد کرده و گفته اند که این افراد از مراقبت های اولیه بهداشتی بی بهره اند و بسیاری از آنها در آستانه گرسنگی قرار دارند.

رسانام**9109**1479
کد N385123