OECD: ساختار اقتصادی ترکیه همچنان شکننده است

رشد اقتصادی,داده اقتصادی

آنکارا – ایرنا - سازمان همکاری اقتصادی و توسعه ( OECD ) در گزارش خود از فرایند اقتصادی ترکیه با تاکید بر ساختار شکننده در اقتصاد ترکیه که بر مصرف گرایی داخلی و تامین مالی از خارج وابسته است، رشد اقتصادی این کشور را 3.3 درصد تخمین زد.

به گزارش ایرنا، OECD در گزارش خود که امروز پنجشنبه، انتشار یافت، ادامه رشد اقتتصادی ترکیه را با اتکا به ساختار مصرف گرایی داخلی و تامین مالی از خارج چالشی پیش روی اقتصاد ترکیه ارزیابی و تاکید کرده است: ترکیه باید با سیاست های پولی و مالی منسجم بتواند تامین کننده پویایی لازم در فرایند تورم، توازن در نرخ ارزهای خارجی و حجم بدهیها باشد تا دوباره به توازنی معقول در رشد اقتصادی خود دست یابد.

این سازمان اقتصادی در گزارش خود با تجدید نظر در پیش بینی های قبلی خود در خصوص نسبت رشد اقتصادی امسال ترکیه، رقم نرخ رشد تولید ناخالص داخلی ترکیه در سال 2014 را از 2.8 درصد به 3.3 درصد تغییر داد.

این سازمان در همین حال پیش بینی های قبلی خود را در خصوص نرخ رشد اقتصادی ترکیه در سال آینده تغییر نداد و اعلام کرد که نرخ رشد اقتصادی ترکیه در سال آینده حدود چهار درصد خواهد بود.

OECD نرخ تورم ترکیه را در سال جاری نیز هشت درصد تخمین زده پیش بینی کرد: این نسبت در سال آینده میلادی به 6.5 درصد افت کند.

ترکیه عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (Organisation for Economic Co-operation and Development –OECD است و این سازمان نظارت مستمری بر فرایند تحولات اقتصادی ترکیه دارد.

خاورم/2011**1479
کد N384944