نظرسنجی‌ها از کاهش محبوبیت روسیه در جهان حکایت دارد

واحد مرکزی خبر نوشت:

یک موسسه تحقیقاتی در امریکا روز چهارشنبه مدعی شد پس از بحران اوکراین، جایگاه روسیه و رئیس جمهوری این کشور در جهان تضعیف شده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، تحقیقات مرکز مطالعات پیو، که نتایج آن روز چهارشنبه منتشر شد، نشان می دهد پس از نقشی که مسکو در بحران اوکراین بازی کرد، نگاه جهان به روسیه و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور به ویژه در اروپا و امریکا، بیش از پیش منفی شده است.
بر اساس این گزارش، موسسه پیو با نظرسنجی از 48 هزار و 643 نفر در 44 کشور جهان از جمله خود روسیه یه این نتیجه رسیده است که، 43 درصد از افکار عمومی این کشورها نگاهی نامساعد، و 34 درصد از آنان نظری مثبت به روسیه دارند.
این نظرسنجی بین روزهای هفدهم مارس تا پنجم ژوئن 2014 صورت گرفته است.
تقریبا تمام آرا منفی پس از روز هجدهم مارس، روزی که ولادیمیر پوتین از الحاق کریمه به خاک روسیه سخن گفت، به دست آمده است.
در میان کشورهای اروپایی، تنها یونان بوده است که در سالهای 2013 و 2014 نگاهی تقریبا یکسان در قبال روسیه داشته است.
اما در اوکراین، کاهش محبوبیت روسیه بیش از دیگر کشورها به چشم می خورد: از هر ده اوکراینی، شش نفر نگاهی منفی به روسیه دارند؛ در حالی که این رقم در سال 2011، 11 درصد بوده است. در مقابل، کشورهای چین، ویتنام، تایلند و بنگلادش به روسیه به دیده مثبت می نگرند.
در کشورهای چین، بنگلادش، ویتنام، کنیا، تانزانیا و غنا، بیشتر افراد شرکت کننده در نظرسنجی بر این باورند که رئیس جمهوری روسیه در امور جهانی تصمیمات خوبی اتخاذ می کند.
و اما در کریمه، که به تازگی از اوکراین جدا و به خاک روسیه پیوسته است، تنها پنج درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی با نگاهی منفی به روسیه می نگرند.

5252

کد N384869