روسیه: طرح صلح پوروشنکو نمایشی است

طرح صلح,پوروشنکو

مسکو - ایرنا - ˈسرگئی نارشکینˈ رییس مجلس دومای روسیه طرح صلح ˈپترو پوروشنکوˈ رییس جمهوری اوکراین را نمایشی خواند.

به گزارش ایرنا، نارشکین امروز پنجشنبه، در مقاله ای در روزنامه رسمی راسیسکایا گازتا ارگان دولت روسیه نوشت: طرح صلح پوروشنکو نمایشی است و به این صورت باقی می ماند.

این طرح به اصطلاح صلح در واقع عملیات ویژه برای سرپوش گذاشتن بر مقاصد تجاوزگرانه مقامهای کی یف است.

رییس مجلس دومای روسیه در مقاله خود افزود: ˈدر غرب بطور گسترده از طرح پوروشنکو برای اهداف تبلیغاتی بهره برداری می شود اما این طرح یک خیمه شب بازی بیش نیست.

ˈ این طرح هیچ وجه مشترکی با یک طرح صلح واقعی نداشته و همانند تمدید سه روزه آتش بس اقدامی برای فریب افکار عمومی بودˈ.

نارشکین ادامه داد: طرح صلح پوروشنکو در واقع به نیروهای اوکراینی فرصتی برای تجدید قوا و تجهیز به تسلیحات بیشتر داد تا عملیات نظامی خود را با خشونت و شدت بیشتری ادامه دهد.

رییس مجلس دومای روسیه ابراز امیدواری کرد: رهبران اوکراینی ارزش سخنان رییس جمهوری جدید اوکراین را درک کنند، زیرا پوروشنکو یک روز پس از گفت و گوی تلفنی چهارجانبه با سران اروپایی، که به نظر می رسید موفق بوده است، دستور پایان آتش بس و ازسرگیری عملیات نظامی را صادر کرد.

نارشکین همچنین پوروشنکو را به شکستن عهد خود برای دادن اختیارات گسترده به مناطق ، که از شعارهای انتخاباتی وی بوده است، متهم کرد.

پترو پوروشنکو در ژوئن گذشته (خرداد - تیر) طرح صلحی را پیشنهاد کرد که طبق آن شبه نظامیان پس از برقراری آتش بس سلاح های خود را زمین بگذارند و مذاکرات کی یف با سران مناطق جنوب و شرق اوکراین آغاز شود.

آتش بس در شرق اوکراین سی ام ژوئن (9 تیرماه) به پایان رسید و به دستور پوروشنکو عملیات نظامی نیروهای اوکراینی روز اول ژوییه (10 تیرماه) از سر گرفته شد.

اروپام/2242**518**1479
کد N384612