اسنودن از مسکو درخواست تمدید پناهندگی کرد

سیاسی

ادوارد اسنودن از مسکو خواست مدت پناهندگی وی در روسیه را تمدید کند.

ادوارد اسنودن از مسکو خواست مدت پناهندگی وی در روسیه را تمدید کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، پناهندگی ادوارد اسنودن، کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا 31 ژوئیه (9 مرداد) تمام می‌شود.

رسانه‌های روسیه اعلام کردند: اسنودن درخواستی به سرویس مهاجرتی روسیه ارائه داده و طی آن از مسکو خواسته است مدت پناهندگی موقت وی در روسیه را تمدید کند.

این مقاطعه کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا در ژوئن 2003 پس از ورود به مسکو توانست پناهندگی موقت این کشور را دریافت کند.

دولت آمریکا در حال حاضر اسنودن را به جاسوسی و سرقت اموال دولتی متهم کرده است.

اسنودن تابستان گذشته به دلیل افشاگری‌های خود در زمینه فعالیت‌های جاسوسی گسترده‌ "آژانس امنیت ملی آمریکا" تحت پیگرد قضایی مقام‌های آمریکایی قرار گرفت.

آناتولی کوچرنا، وکیل مدافع اسنودن در مسکو به خبرگزاری اینترفکس گفت که موکل او مدارک لازم را برای اعطای یک اجازه اقامت محدود به مقا‌م‌های روس ارائه داده است.

بنا به ارزیابی ولفگانگ کالک، وکیل‌مدافع اسنودن در آلمان، موکل او می‌تواند روی تمدید پناهندگی‌اش در روسیه حساب کند.

از نظر بسیاری افشاگری‌های ادوارد اسنودن در جهت حفظ حقوق شهروندی بوده و آن‌ها او را نه یک "خیانتکار" بلکه یک "قهرمان" می‌دانند. یک نهاد آلمانی دفاع از حقوق شهروندی با اعطای جایزه به او، از شهامت مدنی او تقدیر کرده است.

در پی افشاگری‌های اسنودن مشخص شده که آژانس امنیت ملی آمریکا در سطح آلمان و در میان سیاستمداران عالی‌رتبه‌ی این کشور، از جمله صدراعظم آلمان، دست به عملیات جاسوسی و شنود گسترده زده است.

حال مشخص شده که افرادی نیز در سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی آلمان برای سازمان‌های مخفی آمریکا جاسوسی می‌کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N384568