سید حسن خمینی بر پیکر آیت الله محمدی گیلانی نماز خواند

گیلانی

تهران – ایرنا – حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی بر پیکر آیت الله محمدی گیلانی نماز خواند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، مراسم تشییع پیکر آیت الله محمدی گیلانی صبح امروز در مدرسه عالی شهید مطهری برگزار شد و در این مراسم شخصیت های کشوری و لشکری از جمله حجت الاسلام و المسلمین محمد محمدی گلپایگانی رییس دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی ، حجت الاسلام والمسلمین محمود علوی وزیر اطلاعات، آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین علی رییسی معاون اول قوه قضاییه و محمدرضا باهنر نایب رییس مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

همچنین محمدرضا نوبخت معاون رییس جمهوری و سخنگوی دولت، حجت السلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای ، آیت الله محمد امامی کاشانی و جمعی از نمایندگان مجلس حضور داشتند.

قرار است پس از برگزاری مراسم تشییع، پیکر آیت الله محمدی گیلانی برای تدفین به قم منتقل شود.

آیت الله محمدی گیلانی از 30 اردیبهشت ماه امسال به دلیل مشکل ریوی در بخش آی سی یو بیمارستان بستری بود و بامداد روز چهارشنبه در سن 86 سالگی دار فانی را وداع گفت.

آیت الله محمد محمدی گیلانی در سال 1307 در روستای دعوی سرا از توابع شهرستان رودسر در استان گیلان به دنیا آمد و در سال 1323 همزمان با تاسیس حوزه علمیه رودسر توسط سید محمد هادی روحانی به حوزه علمیه رودسر رفت و جامع المقدمات را فرا گرفت.

وی در سال 1325 به حوزه علمیه قم رفت و به تکمیل دروس ادبیات و فراگیری دروس دوره سطح پرداخت.

با پایان یافتن دوره سطح، به درس خارج آیت الله بروجردی راه یافت و در مدت 12سال کتاب «صلوه» را به اتمام رساند، به موازات آن در درس اصول امام خمینی (ره) نیز حضور پیدا کرد.

آیت الله بروجردی، علامه «سید محمدحسین طباطبایی» و حضرت امام خمینی(ره) از استادان آیت الله محمدی گیلانی بودند و کتاب های قضا و قضاوت در اسلام، امامت و خلافت در کتاب و سنت، قرآن و سنن الهی در اجتماع بشر و ترجمه کتاب شفا ابوعلی سینا از آثار این استاد برجسته حوزه علمیه است.

وی از مبارزان انقلاب اسلامی و از یاران نزدیک امام خمینی(ره) بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ریاست دادگاه انقلاب، دیوان عالی کشور، نماینده مردم تهران در سه دوره مجلس خبرگان رهبری، عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیری و عضویت در فقهای شورای نگهبان را برعهده داشته است.

همچنین در سال 1388 به پاس سال ها تلاش و مجاهدت ایشان در عرصه های مختلف قضا نشان درجه یک عدالت به وی اهدا شد.

سیام**1058**9254**9103**1581
کد N384480