طرح واگذاری بخشی از شرکت برق یونان به تصویب پارلمان رسید

واگذاری شرکت برق به بخش خصوصی,یونان

آتن- ایرنا- در حالی که شهروندان یونانی معترض به واگذاری بخشی از شرکت برق تظاهرات می کردند، این طرح به تصویب نمایندگان پارلمان رسید.

به گزارش ایرنا درحالی که شمار زیادی از شهروندان، سندیکاها، احزاب سیاسی و کارکنان شرکت ملی برق یونان روز چهارشنبه در مقابل پارلمان این کشور دست به تظاهرات زدند، طرح دولت مبنی بر واگذاری بخشی از این شرکت به بخش خصوصی به تصویب نمایندگان پارلمان این کشور رسید.

پس از بحث و بررسی و ارایه دیدگاههای مخالف و موافق با واگذاری دست کم 30 درصد از شرکت ملی برق یونان به بخش خصوصی، این طرح با رأی مثبت 51 موافق، 46 مخالف و یک رأی ممتنه نمایندگان حاضر پارلمان یونان، به تصویب رسید و قانون شد.

بر اساس گزارش ها در این باره این طرح پس از تصویب نمایندگان بلافاصله برای امضای رییس جمهوری این کشور و ثبت در روزنامه دولت ارسال خواهد شد تا هرچه سریعتر به اجرا گذاشته شود.

در حالی که احزاب مخالف و موافق با لحن شدید، دیدگاههای خود را در پارلمان در باره این طرح مطرح می کردند، تظاهرات گسترده شهروندان به نشانه مخالفت با این طرح در مقابل پارلمان این کشور در میدان ˈسینداگماˈ به نشانه مخالفت با واگذاری بخشی از شرکت ملی برق به بخش خصوصی، برپا و با سردادن شعارهایی از نمایندگان پارلمان خواستند که به این طرح رأی مثبت ندهند.

نیروهای امنیتی زیادی برای حفظ نظم و امنیت در سطح شهر بکار گرفته شده بودند و تردد وسایل نقلیه در مرکز شهر آتن پایتخت یونان و خیابان های مرکزی که به پارلمان منتهی می شوند، مسدود شده بود.

بانک مرکزی اتحادیه اروپا، بانک جهانی و صندوق بین المللی پول موسوم به تروئیکا (وام دهندگان خارجی به یونان) پرداخت یک میلیارد یورو از مرحله بعدی وام 130 میلیارد یورویی به یونان را مشروط به واگذاری دست کم 30 درصد شرکت برق این کشور به بخش خصوصی ساخته است.

تروئیکا حدود سه سال پیش مشروط به اینکه یونان تمام خواسته های آنان را تصویب و به مرحله اجر بگذارد، تصمیم گرفت مبلغ 130 میلیارد یورو در طول مدت سه سال و به صورت مرحله ای در اختیار آتن قرار دهد.

اروپام**2170**1504
کد N384261