ابوترابی‌: با اصلاح سیاست‌های نادرست می‌توان زمینه رشد جمعیت را فراهم کرد

نایب‌ رییس مجلس شورای اسلامی نقش جوانان را در جوامع بشری نقشی محوری عنوان کرد و گفت: موضوع اشتغال، تحصیل و ازدواج از جمله مسائل کلیدی کشور بوده که در صورت تحقق آن راه برای استفاده از ظرفیت جوان کشور هموار می‌شود. بدون تردید سیاست‌های نادرست در عرصه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نقش مهمی در رشد جمعیت دارد و باید سیاست‌های دست و پاگیر به سرعت اصلاح شود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت الاسلام ابوترابی، نایب رییس مجلس شورای اسلامی امروز (چهارشنبه 18 تیر) در مراسم روز جهانی جمعیت که در محل وزارت کشور برگزار شد، در سخنانی گفت: نهاد خانواده به‌عنوان کوچک‌ترین نهاد اجتماعی مهم‌ترین نقش را در حفظ، تداوم، رشد و ارتقای جامعه دارد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس نهم افزود: جوامع بشری در سایه نهاد خانواده می‌تواند از حیات مقرون با سعادت برخوردار باشد و دلیل آن که برخی از صاحب‌نظران حوزه جمعیت در دنیای غرب نگاهی نامعطوف به عقود خانواده دارند، به دلیل آن است که از شکل‌گیری این نهاد در دنیای غرب مأیوس هستند.

او ادامه داد: در آینده نزدیکی که ممکن است از ربع قرن تجاوز نکند باید در بسیاری از کشورهای غربی با ذره‌بین به دنبال فرزندان با شناسنامه گشت و این پایان سعادت یک جامعه است.

نایب‌ رییس مجلس تصریح کرد: تمام ادیان الهی بر نهاد خانواده و نقش محوری آن در شکل‌گیری جوامع انسانی تاکید کردند و پیشرفت جوامع بشری در گرو کارکرد صحیح این نهاد است.

وی افزود: طبیعتاً آسیب‌های دنیای آسیب‌دیده از فروپاشی نهاد خانواده جامعه ما را تحت تاثیر قرار داده است، از این‌رو باید با رصد دقیق آسیب‌ها در مسیر تبدیل تهدید به فرصت حرکت کرد و امروز مهم‌ترین اولویت کشور بازسازی و افزایش اقتدار نهاد خانواده است.

ابوترابی گفت: از نگاه قرآن کریم، انسان به‌عنوان یک عضو موثر، از نهاد خانواده به سکون و آرامش دست پیدا می‌کند و جوانان ما در پرتو همسر ایده‌آل آرامش خاطر را کسب خواهند کرد.

وی فرد مجرد را بدون آرامش روحی دانست و افزود: یک فرد مجرد نمی‌تواند به‌عنوان یک عنصر موثر در جامعه ایفای نقش کند و انسان نیازمند به ابراز عواطف و ارضای غرایز خویشتن است و پاسخگو نبودن صحیح و یا سرکوب غرایز انسانی راه را برای رسیدن به سلامت روح و جسم هموار نمی‌کند.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم گفت: بسیاری از نیازها در کنار همسر و فرزندان تامین می‌شود بنابراین برای پاسخ به این نیاز و ارتقای افزایش کارایی جامعه باید به این مهم توجه کرد.

او ادامه داد: در قرآن کریم هم‌چنین همسران به لباس زیبایی برای زیباتر کردن ظاهر و باطن و پوشش عیوب تشبیه شده‌اند و انسان بدون این لباس نمی‌تواند زندگی کند. خداوند همسر را لباس انسان دانسته و بدون آن زندگی مقدور نیست. از این‌رو باید لباسی انتخاب کرد که متناسب اندام انسان باشد و باید از آن حراست و حفاظت کرد.

نایب‌ رییس مجلس شورای اسلامی جوانان بدون همسر را در معرض آسیب و تهدید دانست که از زیبایی ظاهر نیز برخوردار نیستند.

ابوترابی‌فرد در بخش دیگری از سخنانش گفت: خداوند از فرزندان به عنوان نور دیدگان یاد می‌کند یعنی ای انسان تو در سایه فرزند می‌توانی از دیدگانی سالم و نگاهی درست برخوردار باشی و انسان بدون فرزند مانند آدم نابینا است.

وی افزود: همسر و فرزندان نور دیدگان جامعه بشری هستند و جامعه با آن‌ها از نگاهی درست برخوردار می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: جامعه انسانی بدون جوانان هوشمند و صالح در معرض نابودی است و فرزندان نهاد خانواده را آباد و جامعه را پویا می‌کنند.

او هم‌چنین نقش جمعیت در تداوم جوامع انسانی را نقشی محوری دانست و گفت: ما در نیمه دوم دهه 60 و اوایل دهه 70 با رشد متوسط جمعیت هر خانواده 6 فرزند به‌عنوان جامعه جوان شناخته می‌شدیم اما متاسفانه امروز آمار نگران‌کننده است و حتی فضای جمعیت کشور در مقایسه با برخی کشورهای غربی نیز جایگاه قابل دفاعی ندارد.

ابوترابی‌فرد گفت: بدون تردید سیاست‌های نادرست در عرصه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نقش مهمی در رشد جمعیت دارد و باید سیاست‌های دست و پاگیر به سرعت اصلاح شود.

نایب‌ رییس مجلس افزود: در کنار سرمایه مادی، سرمایه انسانی بالاترین نقش را در پیشرفت جوامع بشری داشته و باید این سرمایه را به درستی حراست کرد و برای پاسداری از این نعمت گران‌بها از تمامی ظرفیت‌های اسلامی، ملی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی باید بهره گرفت.

وی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های مقام معظم رهبری گفت: خوشبختانه این سیاست‌ها راه را برای قوای سه‌گانه تبیین کرده و بدون تردید باید در ادامه برنامه پنجم و تدوین برنامه ششم این مساله مورد توجه دولت و مجلس قرار گیرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم در بخش دیگری از سخنانش نقش جوانان را در جوامع بشری نقشی محوری عنوان کرد و گفت: باید جامعه جوانان ایران که امروز دوسوم جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند مورد توجه قرار گرفته و در تصمیمات اتخاذ شده نیازهای آن‌ها به‌عنوان مساله اول کشور تلقی شود.

او گفت: موضوع اشتغال، تحصیل و ازدواج از جمله مسائل کلیدی کشور بوده که در صورت تحقق آن راه برای استفاده از ظرفیت جوان کشور هموار می‌شود.

انتهای پیام

کد N384126