ایران و روسیه بر ضرورت تقویت دولت عراق برای مبارزه با تروریسم تاکید کردند

تقویت دولت عراق

مسکو - ایرنا- مهدی سنایی سفیر کشورمان در روسیه و آلکسی پوشکوف رییس کمیته امور بین المللی دومای روسیه روز چهارشنبه در دیدار با یکدیگر بر ضرورت تلاش بین المللی برای تقویت دولت عراق به منظور مبارزه با تروریسم در این کشور تاکید کردند.

به گزارش ایرنا ، سنایی و پوشکوف در این دیدار با بررسی علل و عوامل منجر به بروز وضعیت جاری در عراق خواستار حمایت های جامعه جهانی از دولت این کشور برای مبارزه با تروریست های داعش شدند.

طرفین در این دیدار تاکید کردند که برقراری نظم و امنیت و صلح و ثبات در عراق در سایه مقابله با تروریسم به عنوان یک پدیده مضر برای ثبات و امنیت کشورهای منطقه میسر است.

سنایی و پوشکوف با تاکید بر ضرورت پرهیز از اعمال استاندرادهای دوگانه درخصوص تروریسم از سوی غرب، کمک بین المللی به حفظ حاکمیت و یکپارچگی عراق را عامل مهمی برای مبارزه با تروریسم خواندند.

پوشکوف رییس کمیسیون امور بین الملل دومای روسیه در این دیدار با انتقاد از سیاست های منطقه ای آمریکا در دو دهه اخیر خواستار همکاری بیشتر تهران و مسکو در خصوص مسایل جاری منطقه ای و بین المللی شد.

سنایی سفیر کشورمان در فدراسیون روسیه نیز دراین دیدار بااشاره به سیر صعودی مناسبات تهران و مسکو در دوره پس از روی کار آمدن دولت یادزدهم در کشورمان بر لزوم تلاش برای حفظ این روند در تمامی ابعاد تاکید کرد.

وی بااشاره به توانمندی های بزرگ ایران و روسیه در عرصه معادلات منطقه ای و بین المللی ، تلاش برای هم افزایی دو طرف در برخورد با تحولات جاری جهانی را یک ضرورت خواند.

سفیر کشورمان در روسیه همچنین به مواضع نزدیک ایران و روسیه درخصوص تحولات جاری منطقه ای به ویژه مسایل عراق و سوریه اشاره کرد و خواستار استفاده هرچه بیشتر از امکانات دیپلماتیک تهران و مسکو برای حل بحران های منطقه ای به دست کشورهای خود منطقه شد.

سنایی و پوشکوف در این دیدار همچنین با تاکید بر ضرورت توسعه هر چه بیشتر روابط پارلمانی ایران و روسیه تحقق این مهم را بستر جدیدی برای توسعه سطح مناسبات تهران و مسکو در حوزه های مختلف همکاری دانستند.

تاکید بر ضرورت افزایش تبال هیات های سیاسی و پارلمانی میان تهران و مسکو و زمینه سازی برای سفر روسای کمیسیون های امور بین المل پارلمان های ایران و روسیه به خاک همدیگر در سال جاری از دیگر محورهای این دیدار بود.

در این دیدار همچنین با اشاره به ابتکار مجلس شورای اسلامی کشورمان در برگزاری دو نشست بین المللی درباره سوریه مقرر شد که نمایندگان شورای فدراسیون روسیه نیز در کنار نمایندگان دوما حضور پررنگ تری در این گونه نشست ها داشته باشند.

اروپام/518/1547
کد N384067