ممنوعیت حمل وسایل الکترونیکی خاموش در هواپیماها

سیاسی

مقام‌های انگلیسی از افزایش چشمگیر بازرسی‌های ضد تروریستی وسایل الکترونیکی در فرودگاه‌ها خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی میل، بازرسی تلفن‌های همراه، لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌ها که به مسافرانی که به آمریکا سفر می‌کردند، محدود شده بود، در حال حاضر به طور گسترده افزایش یافته تا تمامی مقصدها در سراسر جهان را تحت پوشش قرار دهد.

این مساله بر صدها پرواز رفت و برگشت از خاورمیانه، بخش‌های بی‌ثبات آفریقا و آسیا از جمله مقصدهای مشهور برای تعطیلات تابستان همچون مصر تاثیر می‌گذارند.

از آنجایی که نه خطوط هوایی و نه مقامات حمل و نقل تایید نکرده‌اند که کدام مسیرها شامل چنین محدودیت‌هایی هستند، تمامی مسافران باید در نظر داشته باشند که وسایل الکترونیکی آن‌ها بازرسی خواهد شد و طبق دستورعمل‌های صادر شده باید عمل کنند.

به دنبال نگرانی‌ها مبنی بر اینکه تروریست‌ها می‌توانند بخش‌ باطری وسایل الکترونیکی را با مواد منفجره پر کنند، مسافران باید ثابت کنند که وسایل الکترونیکی آن به صورت عادی کار می‌کند، به اندازه کافی شارژ دارد و خاموش نیست.

این تحولات که در زمان آغاز فصل تعطیلات تابستانی صورت گرفته، بر مبنای اطلاعات آمریکا در بحبوحه نگرانی‌ها نسبت به حمله تروریست‌های افراط‌گر است.

مقامات امنیتی نگرانند که یک وسیله الکترونیکی که یک تله انفجاری است، قاچاقی وارد یک هواپیما شده و توسط القاعده مستقر در یمن یا جبهه النصرة، شاخه القاعده در سوریه به عنوان یک بمب استفاده شود.

نخستین بار در چند روز گذشته به مسافران درباره بازرسی هرچه بیشتر تلفن‌های همراهشان هشدار داده شده و خطوط هوایی انگلیس روز دوشنبه گفت، اگر وسایل الکترونیکی هر مسافری شارژ نداشته و خاموش باشد، اجازه سوار شدن در پروازهای عازم آمریکا را ندارد.

خطوط هوایی انگلیس در روز سه‌شنبه همچنین اعلام کردند، افرادی که باطری تلفن‌های همراهشان شارژ ندارد و خاموش است همچنان می‌توانند سفر کنند اما باید وسایل الکترونیکی خود را در فرودگاه گذاشته و هزینه ارسال آن به آدرس منزلشان را پرداخت کنند.

آن‌ها در ادامه افزودند، این ممنوعیت پیشتر تنها به پروازهای مربوط به مقصد آمریکا محدود می‌شد اما در حال حاضر این ممنوعیت شامل پروازهای رفت و برگشت به انگلیس نیز هست.

مقامات حمل و نقل و ترابری به مسافران توصیه کردند: پیش از سفر مطمئن شوید که وسایل الکترونیکی شما کاملا شارژ داشته باشند. اگر وسیله الکترونیکی شما روشن نشود قادر نخواهید بود تا آن را به همراه خود داخل هواپیما ببرید. وسایل الکترونیکی که در چمدان‌ها گذاشته شده، همانند قبل اسکن می‌شوند. مسافرانی که وسایلشان مشکوک به نظر می‌رسد از بردن آن‌ها منع شده و ممکن است به طور کلی خودشان نیز از پرواز منع شوند.

پاتریت مک لولین، وزیر حمل و نقل انگلیس گفت: مسافران پروازهای رفت و برگشتی به انگلیس با تدابیر امنیتی بیشتری مواجه هستند. با توجه به توصیه آمریکا، مسافرین پروازهای رفت و برگشت به انگلیس باید نشان دهند که وسایل الکترونیکی همراهشان روشن می‌شوند در غیر این صورت حق بردن آن‌ها را نخواهند داشت.

انتهای پیام

کد N384034