امیرعبداللهیان در دیدار وزیر خارجه عمان:

آمریکا نسبت خود با اقدامات تروریستی در عراق را روشن کند

سیاست خارجی

معتقدیم مبارزه قاطع با تروریسم به موازات توجه به روند سیاسی در عراق دو عنصر کلیدی برای حل مشکل این کشوراست.

معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه با انتقاد از رفتار آمریکا در روزهای اخیر در عراق تاکید کرد: آمریکا باید نسبت خود را با اقدامات تروریستی در عراق روشن کند.

به گزارش ایلنا، حسین امیرعبداللهیان که در سفر منطقه‌یی خود به تعدادی از کشورهای حاشیه خلیج فارس سفر کرده است، پس از انجام گفت‌وگو با مقامات امارات و کویت ظهر امروز (چهارشنبه)، در عمان با یوسف بن علوی، وزیر خارجه این کشور ملاقات و درباره روابط دو جانبه و مسایل مهم منطقه‌یی به ویژه بحران اخیر عراق، با وی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

معاون وزیر امور خارجه در این ملاقات سیاست‌های اصولی کشورمان در قبال تحولات منطقه را تشریح و ضمن با اهمیت دانستن استمرار تبادل نظر همه کشورهای منطقه برای حفظ امنیت و ثبات آن، سیاست‌های اختلاف‌افکنانه قدرت‌های خارجی و جنایات مجریان منطقه‌یی آنان را برای امنیت منطقه و بلکه همه جهان، خطرناک توصیف کرد.

امیرعبداللهیان، خاطرنشان کرد: ما معتقدیم مبارزه قاطع با تروریسم به موازات توجه به روند سیاسی در عراق دو عنصر کلیدی برای حل مشکل این کشوراست.

معاون وزیرامورخارجه نقش مرجعیت دینی و مردم عراق را اعم از شیعه، سنی و کرد تعیین کننده توصیف کرد و اقدامات نیروهای مسلح و گروه‌های مردمی در مبارزه با تحرکات اخیر تروریستی در عراق را قابل تقدیر دانست.

امیرعبداللهیان افزود: همه کشورها باید به عراق در مبارزه با تروریسم کمک کنند، زیرا امنیت عراق جزء مهمی از امنیت همه کشورهای منطقه به شمار می‌رود.

در این دیدار یوسف بن علوی نیز ضمن توصیف عراق به عنوان یک کشور تاثیرگذار در منطقه و جهان بر ضرورت احترام همه گروه های عراقی به قانون اساسی تاکید و آنها را به تسریع در انتخاب مسوولین کشور در چارچوب قانون اساسی دعوت کرد.

وی از اینکه برخی کشورها فاقد نگاه استراتژیک به تحولات منطقه، مخاطرات ناشی از افراط گرایی و تروریسم از جمله در مساله عراق هستند، ابراز تعجب کرد.

وزیر خارجه عمان با تاکید بر وحدت ملی و حفظ تمامیت ارضی عراق، رهبران این کشور را شایسته ترین بازیگران برای فائق آمدن بر مشکلات این کشور دانست.

یوسف بن علوی هر گونه اقدام تروریستی در منطقه و از جمله در عراق را غیرقابل قبول خواند و با تاکید بر نتیجه انتخابات اخیر در عراق افزود: همه عراقی‌ها بایستی روند سیاسی و ایجاد وفاق ملی را در کشور سرلوحه کار خود قرار دهند.

در این دیدار دو طرف بر ضرورت هم‌فکری و هماهنگی برای دستیابی به راه‌حل این بحران منطقه‌یی و مقابله با تروریسم تاکید کردند.

امیرعبداللهیان در پایان سفر منطقه‌یی خود امشب به تهران باز می‌گردد.

کد N383945