گزارش سازمان ملل از افزایش شمار تلفات غیرنظامیان در افغانستان

سازمان ملل امروز (چهارشنبه) گزارش داد: تعداد غیرنظامیان افغان شامل کودکان که در نتیجه بروز خشونت‌ها در این کشور کشته شده‌اند، در نیمه نخست سال جاری میلادی 17 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته میلادی افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، سازمان ملل در گزارشی از تعداد تلفات و قربانیان اقدامات شبه‌نظامیان در مناطق مختلف افغانستان آورده است: افزایش تعداد تلفات غیرنظامیان در افغانستان در نتیجه افزایش فزاینده اقدامات شبه‌نظامیان طالبان و سایر گروه‌های تروریستی در انجام حملات علیه نیروهای امنیتی افغان پیش از خروج نظامیان آمریکا و نیروهای ائتلاف در پایان 2014 است.

در گزارش 85 صفحه‌ای دو سالانه‌ سازمان ملل آمده است: افغان‌ها مکررا در این درگیری‌ها کشته می‌شوند واین خشونت‌ها تهدیدی است علیه جمعیت غیرنظامی در مناطق مختلف افغانستان.

همچنین تاکنون در سال جاری میلادی درگیری‌های خشونت بار، شلیک راکتی و خمپاره‌ای بیش از انفجار بمب‌های کنار جاده‌ای و انفجارهای انتحاری باعث کشته شدن غیرنظامیان افغان شده است و این در حالی است که در گذشته اکثر تلفات غیرنظامیان در پی وقوع انفجارهای کنار جاده‌ای بود.

در این گزارش همچنین آمده است که تغییر محسوسی از انجام حملات شبه نظامیان طالبان علیه نیروهای امنیتی افغان در بیش از 86 پایگاه متعلق به نیروهای ائتلاف و افزایش حملات علیه نیروهای افغان در ایست‌های بازرسی و گشت‌ها درنزدیکی جاده‌ها و بازارها دیده می‌شود و این حملات باعث شده تا غیرنظامیان که اکثرا زنان و کودکان هستند در محدوده درگیری‌های نیروهای دولتی و امنیتی افغان با شبه نظامیان طالبان به دام بیفتند.

در مجموع سازمان ملل گزارش داده که 1564افغان از ژانویه تا ژوئن سال جاری میلادی در افغانستان کشته شدند که این رقم در شش ماهه نخست سال 2013 تنها 1342 تن بود.

علاوه بر این تلفات غیرنظامیان به ویژه کودکان 21 درصد رشد داشته و از 243 تن در مدت مشابه سال گذشته میلادی به 295 تن در سال جاری میلادی افزایش یافته است.

در گزارش سازمان ملل همچنین آمده است که تعداد افرادی که در نتیجه حملات خمپارهای و نارنجکی که به منازل زمین‌های بازی و کشاورزی اصابت کرده در مدت مشابه سال جاری میلادی دو برابر شده و از 219 تن به 474 تن افزایش داشته است.

همچنین بمب‌های کناره جاده‌ای نیز باعث کشته شدن 463 تن از غیرنظامیان شده و انفجارهای انتحاری و سایر حملات 156 کشته برجای گذاشته است.

جورجت گاگنون، مدیر هیات حقوق بشر سازمان ملل در افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: افزایش حملات علیه غیرنظامیان باعث کشته و مجروح شدن زنان و کودکان بی‌گناه شده است.

همچنین در جریان حملات هوایی نیروهای بین‌الملل در نیمه نخست سال جاری میلادی 25 تن کشته شدند که در مقایسه با سال 2013 کاهش چشمگیری داشته است. نیروهای شبه نظامی طالبان وسایر گروه‌های تروریستی همچنین به حملات خود علیه غیرنظامیان ادامه می‌دهند به طروی که در نیمه نخست سال جاری میلادی تعداد غیرنظامی کشته شده توسط این نیروهای تروریستی دو برابر شده و به رغم 1208 تن رسیده است به طوری که در مدت مشابه سال 2009 این تعداد تنها 599 تن بود.

انتهای پیام

کد N383155