در نشست علنی امروز مجلس انجام شد؛

موافقت نمایندگان با یک فوریت طرح حمایت از سلامت و حقوق جانبازان

مجلس

جانبازان و ایثارگران در زمان 8 سال دفاع مقدس از کیان و شرف ملت ایران در مقابل دشمن دفاع کردند و تاریخ جنگ پر از رشادت ها و دلاوری های این افراد است از طرفی دیگر شاهد هستیم در شرایط کنونی بخش اعظمی از جانبازان سلامت خود را از دست داده اند و شرایط زندگی آنها عادی نیست از این رو باید حمایت های لازم از سوی دستگاه های مربوطه انجام شود.

نمایندگان مردم در خانه ملت در نشست امروز با یک فوریت طرح حمایت از سلامت و حقوق جانبازان موافقت کردند.

به گزارش ایلنا، نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی طرح حمایت از سلامت و حقوق جانبازان با یک فوریت این طرح با 124 رأی موافق، 29 رأی مخالف و 14 رأی ممتنع از مجموع 216 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

در این نشست مهرداد بائوج لاهوتی به عنوان طراح طرح حمایت از سلامت و حقوق جانبازان با تاکید بر اینکه قطعا باید از این افراد حمایت لازم انجام شود، گفت:‌این طرح با امضای 33 نفر از نمایندگان به هیأت رئیسه تقدیم شده است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: جانبازان و ایثارگران در زمان 8 سال دفاع مقدس از کیان و شرف ملت ایران در مقابل دشمن دفاع کردند و تاریخ جنگ پر از رشادت ها و دلاوری های این افراد است از طرفی دیگر شاهد هستیم در شرایط کنونی بخش اعظمی از جانبازان سلامت خود را از دست داده اند و شرایط زندگی آنها عادی نیست از این رو باید حمایت های لازم از سوی دستگاه های مربوطه انجام شود.

وی افزود: بسیاری از جانبازان در شرایط کنونی هزینه زیادی برای درمان می دهند لذا براساس طرح مذکور دولت مکلف است اعتبار برای انجام امور ورزشی جانبازان را در بودجه سالیانه پیش بینی کند از طرفی دیگر بسیاری از جانبازان 50 درصد و جانبازان شیمیایی مخارج بسیار بالایی در حوزه درمان دارند که باید این هزینه ها رفع شود.

در ماده واحده طرح حمایت از سلامت و حقوق جانبازان بالای پنجاه درصد (50٪) آمده است که

1-دولت مکلف است اعتبار مورد نیاز ورزش جانبازان را در بودجه های سنواتی پیش بینی نماید.

2-دستگاههای اجرائی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده (5) قانون محاسبات عمومی و صندوقهای بازنشستگی حسب مورد موظفند هزینه پرستاری جانبازان بالای پنجاه درصد (50٪) یا کمتر که در منزل نگهداری میشوند را پرداخت نمایند.

3-جانبازان بالای پنجاه درصد (50٪) علاوه بر حقوق ناشی از شغل در صورت شاغل بودن از حقوق جانبازی نیز برخوردار می‌باشند.

بار مالی ناشی از اجرای این قانون از محل صرفه جویی در اعتبارات هزینه ای تامین خواهد شد.

4-جانبازان که دارای درصد از کمیسیونهای عالی پزشکی نیروهای مسلح می‌باشند از این قانون مستثنی می‌باشند و مطابق قوانین خاص خود رفتار می‌شود.

کد N383130