موافقت مجلس با یک فوریت طرح حمایت از سلامت و حقوق جانبازان

سیاسی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) مجلس به یک فوریت طرح حمایت از سلامت و حقوق جانبازان رأی دادند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مقداد نجف نژاد،نماینده بابلسر، به عنوان یکی از طراحان این طرح یک فوریتی گفت: ما معتقدیم باید از جانبازان به‌عنوان دسته ممتاز جامعه حمایت جدی‌تری بعمل آید. اینها کسانی هستند که برای دفاع از کیان و شرف ملت در جبهه‌ها حضور یافتند و مقابل دشمن ایستادند و دفاع مقدس پر از رشادتها و ایثار شهیدان و جانبازانی است که چراغ راهی برای همیشه تاریخ هستند.

نجف نژاد خاطرنشان کرد: جانبازانی که بخشی از سلامت و جسمشان را در این مسیر از دست داده‌اند شرایط زندگی عادی ندارند و جانبازانی هستند که با 30 تا 50 در صد جانبازی در منزل بستری هستند لذا باید هزینه پرستاری آنها لحاظ شود.

مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در مخالفت با یک فوریت این طرح، اظهار کرد: همین الان ما برای حقوق جانبازان قانونی داریم و هیچ مشکلی در این باره وجود ندارد. چرا می‌خواهیم قانون را به شکل تکرار قانون دیگری تدوین کنیم.

وی با بیان این‌که بررسی این طرح وقت مجلس را می‌گیرد و بار مالی دارد یادآور شد: در حال حاضر حق پرستاری برای جانبازان بالای 50 درصد پرداخت می‌شود لذا تصویب این قانون نه تنها نفعی ندارد بلکه به ضرر جانبازان است زیرا در صورت تصویب آن قوانین قبلی در این رابطه لغو می‌شود.

سیدناصر موسوی لارگانی در موافقت با یک فوریت این طرح، خاطرنشان کرد: جانبازان سلامت خود را در دفاع از ملت از دست دادند و امروز تعداد زیادی از آنها در آسایشگاه‌ها به سختی زندگی می‌کنند یا در منازل خود بستری هستند.

وی اضافه کردد: من چندین بار به رییس بنیاد شهید در مورد حق پرستاری جانبازان نامه نوشتم اما این حق به همه داده نمی‌شود بلکه تعدادی از آن برخوردار هستند.

نمایندگان مجلس پس از استماع نظرات مخالف و موافق با 124 رأی موافق 29 رأی مخالف و 14 رأی ممتنع از مجموع 216 نماینده حاضر به یک فوریت طرح حمایت از سلامت جانبازان بالای 50 در صد رای دادند.

به گزارش ایسنا، در جزییات این طرح ورزش جانبازان، هزینه پرستاری جانبازان و حقوق جانبازی برای جانبازان بالای 50 درصد پیش بینی شده است.

انتهای پیام

کد N382964