نیروهای نظامی اوکراین راه های منتهی به دونتسک را بستند

اوکراین

تهران– ایرنا- نیروهای نظامی اوکراین در چارچوب عملیات ˈضد تروریستیˈ، راه های منتهی به دونتسک و لوهانسک را بستند.

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری ˈروماندی نیوزˈ سوئیس، ˈآندرئی لیسنکوˈ سخنگوی شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین با تایید این امر از برپایی ایستگاه های بازرسی در این مسیر ها خبر داد.

ˈپترو پوروشنکوˈ رییس جمهوری اوکراین، دیروز (سه شنبه) از آزادی سریع شهرهای بزرگ شرقی که کنترل آن در دست جدایی طلبان است، خبر داد و اینکه همزمان نیروهای ارتش در نزدیکی لوهانسک و دونتسک مستقر شدند.

دیروز (سه شنبه)، پوروشنکو با خودرو استتار شده و به همراه چندین محافظ برای دیداری کوتاه وارد میدان مرکزی اسلاویانسک شد. وی مورد استقبال صدها تن از شهروندانی قرار گرفت که برای برخورداری از کمک های بشردوستانه به میدان شهر آمده بودند. نیروهای ارتش روز شنبه گذشته توانسته بودند جدایی طلبان را از این شهر عقب برانند. پس از تسلط کی یف بر این شهر، توزیع اقلامی چون نان میان مردم شهر آغاز شد.

پوروشنکو همچنین در دیدار با مردم اسلاویانسک اعلام کرد: فکر می کنم خیلی زود بتوانم به دونتسک و لوهانسک بروم.

بر پایه این گزارش، مسکو که کی یف آن را به ایفای نقش در حمایت از شورشیان متهم می کند، به موفقیت های نیروهای اوکراینی در تصرف شهرهای اشغالی واکنشی نشان نداده است.

ˈالکساندر بورودایˈ نخست وزیر جمهوری خودخوانده دونتسک در گفتگو با یک پایگاه اطلاع رسانی روسی اعلام کرد: محاصره این دو شهر (دونتسک و لوهانسک) توسط ارتش امکانپذیر نیست. امکانات ارتش در اندازه ای نیست که بتواند به تنهایی دونتسک را محاصره کند. ما آماده عمل می شویم.

وی با تایید مذاکرات جدایی طلبان با مسکو در مورد شیوه حل و فصل درگیری، این مسئله را که جدایی طلبان مستقیما توسط دولت روسیه حمایت مالی می شوند، تکذیب کرد.

ˈوالری هلتیˈ وزیر دفاع اوکراین دیروز اعلام کرد دولت اوکراین با شورشیانی که اسلحه در دست داشته باشند، مذاکره نخواهد کرد.

ˈفرانک والتر اشتاین مایرˈ وزیر امور خارجه آلمان روز دوشنبه، کی یف را به مذاکره با جدایی طلبان به منظور برقراری آتش بس فراخوانده بود. اما کی یف معتقد است آتش بس بی قید و شرط تنها به تقویت شورشیان منجر خواهد شد.

ˈجنیفر ساکیˈ سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا که طی نشست خبری در مورد تصاویر منتشر شده از قربانیان غیرنظامی در شرق اوکراین و در پی بمباران هوایی ارتش مورد سوال قرار گرفت، بار دیگر از حمایت واشنگتن از نیروهای نظامی اوکراین خبر داد.

اروپام ** 9053**1485** 1337
کد N382754