آرا قضایی آیت‌الله محمدی‌گیلانی مرجعی برای قضات بود

سیاسی

آرا و نظرات قضایی آیت الله محمدی گیلانی از همان سالهای اولیه انقلاب و تا به امروز به عنوان مرجعی برای قضات در دادگاه‌ها و همچنین مرجعی برای تدریس در دانشکده‌های حقوق بوده است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت‌الله محمد محمدی گیلانی شامگاه روز سه‌شنبه در یکی از بیمارستان‌های تهران دار فانی را وداع گفت.

آیت‌الله محمدی گیلانی از پیشگامان انقلاب اسلامی و از یاران مبرز امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی بود که عمری را به مجاهدت و صبر سپری نمود و سرانجام در دهم ماه مبارک رمضان دعوت حق را لبیک گفت و به دیدار معبود شتافت.

آیت‌الله محمد محمدی گیلانی از شاگردان برجسته امام راحل (قدس سره) و علامه طباطبایی (ره) و از پیشروان مبارزه علیه حکومت ستمشاهی در سال 1307 دیده به جان گشود. وی پس از ورود به حوزه علمیه قم و سپری کردن مدارج عالی علمی و بهره‌گیری از محضر اساتید بزرگی نظیر آیات عظام بروجردی، امام خمینی، محقق داماد و علامه طباطبایی، به تدریس دروس حکمت و فلسفه و خارج فقه و اصول در آن حوزه پرداخت.

اعتماد و وثوق رهبر کبیر انقلاب اسلامی نسبت به ایشان به حدی بود که مسئولیت‌های خطیر و مهمی همچون ریاست دادگاه‌های انقلاب اسلامی مرکز، ریاست هیات عفو امام، عضویت فقها و دبیری شورای نگهبان قانون اساسی، ریاست شورای مرکزی نمایندگان رهبری در دانشگاه‌ها، عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی و مجمع تشخیص مصلحت نظام را به ایشان محول نمودند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی قوه قضاییه، پس از ارتحال امام خمینی (ره) و در دوران رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای به عنوان شخصیتی تأثیرگذار و مورد اعتماد مقام معظم رهبری به فعالیت‌های خود ادامه داد. وی 4 دوره به عنوان نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری برگزیده شده و علاوه بر این عضویت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ریاست دیوان عالی کشور، عضویت شورای افتاء مقام معظم رهبری از دیگر مسئولیت‌های این استاد اخلاق بوده است.

لازم به ذکر است که مسئولیت‌های اجرایی هرگز نتوانست مانعی در مقابل اشتغالات علمی آن عارف وارسته ایجاد نماید. تألیف و ترجمه بیش از 30 عنوان کتاب در زمینه‌های مختلف فلسفی، عرفانی و فقهی و تربیت شاگردان مبرز در حوزه و دانشگاه که هر کدام از آنها در زمره برجسته‌ترین اندیشمندان کشور می‌باشند از جمله فعالیت‌های علمی آن استاد بزرگوار به شمار می‌رود.

حسن خلق، توجه ویژه ایشان به اجرای عدالت و پرهیز از تندروی‌ها در صدور احکام بخشی از صفاتی است که به گواه یاران و شاگردان و قضات از صفات بارز و ارزنده آن مرحوم در دوران خدمت در دستگاه قضایی بوده است.

انتهای پیام

کد N382695