نماینده مجلس ترکیه: دولت اردوغان شریک جرم درگیری های مذهبی در منطقه است

ترکیه,شیعیان

آنکارا- ایرنا- یک نماینده مجلس ترکیه در پی اقدام افراد ناشناس برای به آتش کشیدن مسجدی متعلق به شیعیان در استانبول، دولت ترکیه را شریک جرم بروز درگیری های مذهبی در منطقه خواند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری شیعیان ترکیه ˈجعفری یولˈ، ˈآیکان اردمیرˈ نماینده حزب مخالف جمهوری خواه خلق در مجلس ترکیه با محکوم کردن حادثه ایجاد آتش سوزی در مسجد شیعیان استانبول، گفت: دولت ˈرجب طیب اردوغانˈ در مراقبت از شیعیان و مساجد آنان اهمال کاری می کند.

افراد ناشناسی بامداد روز گذشته (سه شنبه) مسجد شیعیان محمدیه را به آتش کشیدند که در این آتش سوزی کتابخانه و منبر این مسجد در آتش سوخت و با مداخله ماموران آتش نشانی از ادامه سرایت آتش به دیگر قسمت های این مسجد جلوگیری شد.

آیکان اردمیر با اشاره به این که امام جمعه مسجد محمدیه پیشتر به پلیس اطلاع داده بود که مورد تهدید قرار گرفته است، افزود: در اثر بی اعتنایی دولت اردوغان این گونه حوادث علیه شیعیان در ترکیه رو به افزایش است و این ثمره فعالیت های مذهبی و سیاست های دولت وی در منطقه می باشد که موجب بروز درگیری های مذهبی در خاورمیانه شده و اکنون دارد به خود ترکیه نیز سرایت کرده است.

این نماینده مجلس ترکیه، خواهان مراقبت جدی دولت اردوغان از شیعیان و علوی های ترکیه و مساجد آنان شد.

بنا بر این گزارش، عصر دیروز نیز، مجمع علمای شیعه ترکیه نسبت به توطئه سلفی ها علیه شیعیان و علوی ها در این کشور هشدار داده بود.

ˈحسن کارابولوتˈ رییس مجمع علمای شیعه ترکیه در یک کنفرانس خبری در استانبول از مسوولان دولت خواست که عاملان این اقدام منفور را شناسایی و مجازات کند.

وی گفت: این اقدام را به شدت محکوم کرده و هشدار می دهد که این گونه اقدام ها ساخته و پرداخته دشمنان اسلام و گروه های سلفی وابسته به داعش و النصره می باشد و مسوولان باید آگاه باشند که شیعیان و علوی های ترکیه از سوی این گروه ها تحت تهدید به سر می برند و باید دولت اقدامات لازم برای مراقبت از آنان را به عمل آورد.

ماه گذشته نیز کتابخانه یکی از مساجد شیعیان در همین منطقه (اسن یورت) استانبول دچار آتش سوزی شد.

خاورم ** 2010**7074**1275
کد N382592