آزادی در آمریکا کاهش یافته است

نظرسنجی جدیدی که موسسه گالوپ آمریکا انجام داده نشان می‌دهد 79 درصد از آمریکایی‌ها می‌گویند که از آزادی خود راضی هستند در حالی که این میزان در سال 2008، 87 درصد بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه یاهو نیوز، براساس این نظرسنجی، پنج کشوری که مردمشان بیش از دیگر کشورها از آزادی خود راضی هستند، نیوزیلند، استرالیا، کامبوج، سوئد و امارات متحده عربی هستند.

در این نظرسنجی آمریکا در رتبه 33 بین بحرین و کامرون قرار دارد.

موسسه گالوپ در این نظرسنجی آزادی مورد نظر خود را تعریف نکرده است، بنابراین شهروندان کشورهای مختلف احتمالا تفسیر متفاوتی از این آزادی دارند و به همین دلیل است که کامبوجی‌ها که پس از سال‌ها جنگ، انتخاباتی آرام را تجربه کردند، جزو پنج کشور اول قرار دارند.

این در حالی است که تغییرات در طی زمان نشان می‌دهد که مردم یک کشور احساس می‌کنند آیا آزادی آن‌ها تقویت شده و یا کاهش یافته است.

در این نظرسنجی آمریکا یکی از کشورهایی بوده که در آن آزادی روبه کاهش بوده است.

از میان 100 کشوری که موسسه گالوپ به بررسی تغییرات مربوط به آزادی در آن‌ها در پنج سال گذشته پرداخته است، 75 کشور بهبود آزادی را تجربه کردند در حالی که 21 کشور با افول آزادی مواجه بوده‌اند. چهار کشور نیز تغییری در آزادی خود نداشته‌اند.

از میان کشورهایی که افول آزادی داشته‌اند تنها پنج کشور در کاهش آزادی، پایینتر از آمریکا بوده‌اند که شامل سوریه، افغانستان، تاجیکستان، تایلند و لوگزامبورک هستند.

در عین حال یک نظرسنجی دیگر از سوی موسسه پژوهش پیو، مشخص ساخته که درصد آمریکایی‌هایی که معتقدند کشورشان بالاتر از همه دیگر کشورها قرار دارد از میزان 38 درصد در سال 2011 به 28 درصد در سال 2014 رسیده است.

در این نظرسنجی تنها 15 درصد از جوانان 18 تا 29 سال آمریکایی اعتقاد دارند که آمریکا کشور شماره یک جهان است.

در میان میانسالان نیز 40 درصد چنین اعتقادی دارند که این میزان سه سال پیش معادل 50 درصد بود.

انتهای پیام

کد N382517