ششمین دور مذاکرات/ نگارش کلیات متن توافق جامع پایان یافت

مذاکرات هسته ای

برخی منابع خبر داده‌اند تیم‌های ایران و ۱+۵ نگارش کلیات متن توافق جامع را به پایان برده‌اند. گفته می شود احتمال اینکه تا روز ۳۱ تیر توافقی حاصل شود بیش از آن است که مذاکرات شکست بخورد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر از تسنیم، سایت ایران هسته‌ای در گزارشی اختصاصی خبر داده تیم های ایران و 1+5 نگارش کلیات متن توافق جامع را به پایان برده‌اند. بر اساس این گزارش، اطلاعات دریافتی «ایران هسته ای» از وین نشان دهنده آن است که تیم های ایران و 1+5  نگارش کلیات متن توافق جامع را به پایان برده اند.
مذاکرات هسته ای
ایران هسته‌ای همچنین از قول برخی منابع که با این رسانه گفت‌وگو کرده‌اند می‌افزاید کلیات متن نوشته شده و اکنون دو طرف در حال نهایی کردن تک تک موضوعات مندرج در آن هستند. طبق گفته منابع مورد استناد «ایران هسته‌ای» در این مرحله کار از موضوعاتی شروع شده که اتفاق نظر بیشتری درباره آنها وجود دارد.

این رسانه ایرانی علی‌رغم این نوشته است  که بر اساس گزارش‌های موجود، هنوز هیچیک از دو طرف در موقعیتی نیست که با قطعیت بتواند نتایح مذاکرات در پایان موعد مذاکرات را پیش‌بینی کند.

به نوشته «ایران هسته‌ای»، اختلافات اساسی درباره ظرفیت غنی سازی، فردو، اراک، نحوه لغو تحریم ها، طول زمان گام نهایی و pmd هنوز حل و فصل نشده است.

بر پایه این گزارش، اصلی ترین شکاف میان دو طرف درباره مسئله غنی‌سازی رخ داده است که ایران اصرار دارد ظرفیت فعلی خود را حفظ کند و آن را در سال های آینده طبق یک توافق به تدریج تا اندازه 190000 swu توسعه دهد، اما غربی ها عددی بین 3-10 هزار ماشین را مدنظر دارند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی روز دوشنبه در اظهاراتی بسیار مهم فرمودند نیاز ایران این است که 190 هزار swu غنی سازی در اختیار داشته باشد ولی غرب می خواهد حداکثر 10 هزار swu را بپذیرد.

بر خی منابع می گویند احتمال اینکه تا روز 31 تیر توافقی حاصل شود بیش از آن است که مذاکرات شکست بخورد. به گفته این منابع علت اصلی این است که دو طرف عقیده دارند تمدید مذاکرات ممکن است اصل روند را به خطر بیندازد.

علاوه بر این، برخی منابع غربی گفته اند احتمال دارد وزرای خارجه کشورهای عضو 1+5 روز جمعه 20 تیر (11 جولای) به وین رفته و در مذاکرات مشارکت کنند.

در ادامه رایزنی‌های انجام شده در وین در ششمین دور مذاکرات ایران و 1+5، صبح  امروزچهارشنبه سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و هلگا اشمیت معاون کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به منظور نگارش متن پیش نویس توافقنامه جامع هسته‌ای با یکدیگر دیدار و به گفت‌وگو  خواهند پرداخت.

ششمین دور مذاکرات ایران و 1+5 درباره راه‌حل جامع هسته‌ای صبح پنجشنبه 12 تیر ماه به ریاست ظریف و اشتون رسما آغاز به کار کرد. تیم مذاکره کننده ایرانی به ریاست ظریف روز چهارشنبه 11 تیرماه به منظور شرکت در این مذاکرات وارد شهر وین شد و در همان روز رایزنی‌هایی را پیش از آغاز نشست رسمی با برخی از اعضای 1+5 صورت داد.

محمدجواد ظریف سه‌شنبه 17 تیر ماه در گفت‌وگویی در ارزیابی‌اش از مذاکرات انجام شده در وین با بیان اینکه همه این دیدارها به نزدیک کردن مواضع کمک می‌کند، گفت: اینکه من بخواهم بگویم در این مدت ما توانسته‌ایم مشکلات اساسی را رفع کنیم، این اتفاق هنوز نیفتاده است، اما بر روی متن، همکارانم به ویژه معاونین دو طرف مذاکره کننده از طرف ما آقایان عراقچی و روانچی و از طرف مقابل خانم اشمیت کار قابل توجهی کرده‌اند.

وی افزود: من در پایان دور گذشته اظهار کردم که تعداد پرانتزها بیشتر از تعداد کلمات متن است، اما الان می‌توانیم بگوییم که شاید نزدیک به 50 درصد متن مورد توافق باشد که البته این به آن معنا نیست که ما روی نقاط اختلافی به نتیجه رسیده‌ایم.

ظریف افزود: شاید روی موضوعات مهم هنوز فاصله‌ها زیاد باشد، اما دوستان ما لااقل توانسته‌اند متن‌ها را به هم نزدیک کنند تا تصمیم گیران سیاسی بدانند چند موضوع باقی مانده است تا روی آن موضوعات باید به نتیجه برسند.
کد N382269