انتخابات اندونزی، سومین دمکراسی جهان کلید خورد

اندونزی

کوالالامپور – ایرنا - سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری سومین دموکراسی جهان صبح امروز (چهارشنبه) در اندونزی کلید خورد.

به گزارش ایرنا،190 میلیون و 290 هزار رای دهنده در داخل و خارج از اندونزی در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری اندونزی حق رای دارند که بیش از دو میلیون نفر از آن ها در خارج از این کشور زندگی می کنند.

مسوولان اندونزی شرایط امنیتی را برای برگزاری انتخابات سرنوشت ساز ریاست جمهوری این کشور که قرار است سکان اداره اندونزی را به فردی غیر از حزب دموکرات واگذار کند، مناسب اعلام کرده اند.

تدابیر امنیتی در اندونزی به ویژه در منطقه ˈپاپواˈ که احتمال انجام اقدامات خشونت آمیز در آن زیادتر است تشدید شده است.

سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری اندونزی پس از دوره استبداد در 478 هزار و 593 ایستگاه برگزار و بیش از یک میلیون صندوق رای آرای مردم را جمع آوری می کنند.

واجدین شرایط رای دادن در بیش از هشت هزار جزیره از 33 استان و در امتداد سه هزار کیلومتر آرای خود را به صندوق ها می ریزند.

برخی پیش بینی ها حکایت از آن دارد در این دور از انتخابات اندونزی 71.7 درصد از واجدین شرایط مشارکت کنند. میزان مشارکت مردم در نخستین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال 2004 میلادی 78.2 درصد بود و مردم در انتخابات فروردین ماه امسال مجالس اندونزی 75.1 درصد مشارکت داشتند.

ˈجوکو ویدودوˈ 53 ساله نامزد حزب تلاش دموکراتیک اندونزی و ˈپراباوو سوبیانتوˈ 63 ساله نامزد حزب جنبش کبیر (گریندار) برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور 250 میلیون نفری جنوب شرق آسیا رقابت می کنند.

براساس قانون انتخابات اندونزی همزمان با انتخابات ریاست جمهوری مردم با رای مستقیم خود معاون رییس جمهور را نیز انتخاب می کنند.

ˈیوسف کالاˈ نامزد پست معاونت ˈجوکو ویدودوˈ است و ˈپراباوو سوبیانتوˈ از ˈهاتا رادجاساˈ در این پست حمایت می کند.

کارشناسان احتمال می دهند نتایج شمارش اولیه آراء چند ساعت بعد از پایان انتخابات تا حدودی مشخص شود، اما شمارش دقیق آراء و اعلام رسمی آن به دلیل این که مراحل مختلف انتخابات در این کشور به صورت دستی انجام می شود بیش از 20 روز زمان می برد.

نامزد انتخابات اندونزی برای پیروزی باید حداقل 50 درصد آرای مردم را در مرحله نخست کسب کند تا به عنوان رییس جمهور انتخاب شود ، در غیر این صورت انتخابات به دور دوم کشیده می شود.

برنده انتخابات در اندونزی همچنین باید حداقل 20 درصد از آرا را در بیش از نیمی از 33 استان اندونزی کسب کند.

تاکنون تنها در سال 2004 میلادی و زمانی که پنج نامزد برای ریاست جمهوری اندونزی رقابت می کردند انتخابات این کشور به دور دوم کشیده شد و سوسیلو بامبانگ یودهویونو و ˈمگاواتی سوکارنو پوتریˈ به دور دوم راه یافتند که سوسیلو بامبانگ با کسب 61 درصد آرا پیروز میدان شد.

نظرسنجی ها نشان می دهد هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری اندونزی از شرایط یکسانی برخوردار هستند و همین امر پیش بینی نتایج انتخابات را مشکل کرده است.

براساس یکی از آخرین نتایج نظرسنجی هایی که توسط موسسه ˈروی مورگانˈ انجام شده است 52 درصد از پاسخگویان حامی جوکو ویدودو و 48 درصد از سوبانتو حمایت کرده اند.

جوکو ویدودو معروف به جوکووی از سوی احزاب دموکراتیک اندونزی، هوشیار مردم، دموکراتیک ملی، اتحاد و عدالت اندونزی و بیداری ملی مورد حمایت قرار گرفته است و احزاب جنبش کبیر اندونزی، گلکار، توسعه اتحاد، عدالت کامیاب، فرمان ملی، ستاره ماه و دموکرات اندونزی در ائتلافی از سوبیانتو حمایت کرده اند.

سن رای در اندونزی حداقل17 سال است و 67 میلیون نفر از واجدین شرایط شرکت در انتخابات رای اولی هسند.

دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری اندونزی با گذشته ای کاملا متفاوت در میدان رقابت قرار گرفته اند تا مورد سنجش رای بیش از 190 میلیون رای دهنده اندونزیایی قرار گیرند.

آساق**1611
کد N382141