صالحی: در چند ماه آینده آبشار 10 سویی را آماده می‌کنیم

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: 190 هزار سو واژه‌ای است که از این به بعد باید در ادبیات هسته ای و غنی سازی مان استفاده شود.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی سه شنبه شب درباره استفاده از نسل های جدید سانتریفیوژ در آینده و نیز در طی توافق احتمالی نهایی با 1+5 با بیان این که اظهارات روز گذشته مقام معظم رهبری درباره برنامه هسته‌ای ایران تاریخی بود و صحبتی که ایشان فرمودند نقطه عطفی داشت و آن استفاده از واژه «سو» معیار اندازه‌گیری قدرت و توان ماشین‌های سانتریفیوژ بود گفت: در همین چارچوب ما به آنها اعلام کرده‌ایم که نیاز عملی ما تامین سوخت نیروگاه بوشهر، راکتور اراک و راکتور تحقیقاتی تهران است. اگر آنها بخواهند ان قلتی بگذارند باید استدلالی بیاورند.

وی گفت: درباره ماشین های سانتریفیوژ صحبت کردن گیچ کننده است. ماشین های ما الان کمتر از 2 سو دارند که البته برای 3 سو طراحی شده است اما بعد از راه اندازی 2 سو ظرفیت داشت.

وی ادامه داد: نسل IR-2m و IR-4 از 4 تا 6 سو دارند و از هر یک اکنون یک زنجیره 164 تایی داریم که در حال فعالیت است تا نواقص آن ها را برطرف کنیم. هم چنین از نسل IR-2m هزار ماشین نصب کرده ایم که البته بدون گازدهی فعالیت می کنند. هم چنین 9 هزار تا ماشین از نسل اول داریم که در حال کار هستند و به آنها گازدهی می شود و غنی سازی می کند و 9 هزار تا ماشین از نسل IR-2m داریم که نصب شده اند اما به آنها گاز تزریق نمی شود.

صالحی ادامه داد: زنجیره ۱۶۴ تایی سانتریفیوژ IR-6 که ۱۰ سو است هنوز راه‌اندازی نشده است و الان زنجیره میانی آن که ۱۰ ماشین است بر قرار است و به سمت تکمیل زنجیره۱۶۴ تایی حرکت می‌کنیم.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره استفاده از نسل های جدید در روند اجرای توافق احتمالی جامع در آینده اظهار کرد: اصلا نیاز نیست درباره نسل های صحبت کنیم ما درباره میزان ظریفیت غنی سازی صحبت می کنیم که همان 190 هزار "سو"یی است که مقام معظم رهبری در سخنان اخیرشان بیان کردند.

وی گفت که در آینده نه چندان دور نسل اول سانتریفیوژها کنار گذاشته می شود و این روند در یک چشم انداز 8 ساله انجام می شود.

صالحی در ادامه به پیشنهاد ایران در موضوع غنی سازی برای 1+5 اشاره کرد و گفت ما برای رفع نگرانی 1+5 پیشنهاد فعالیت غنی سازی به طور پلکانی را در افق 8 ساله ارایه کردیم مبنی بر این که برای چند سال همین تعداد سانتریفیوژی که داریم را گاز دهی کنیم و به فعالیت ادامه دهند و بعد از آن که توانستیم به رفع نواقص نسل های جدید بپردازیم و آنها را به تولید انبوه برسانیم نسل های جدید جایگزین نسل های قدیمی می شوند.

وی ادامه داد: ما این انعطاف را در غنی سازی همان طور که در بحث راکتور اراک مطرح شد نشان دادیم. این زمان 8 ساله را آنها می توانند هر چه که می خواهند بنامند؛ دوره اعتمادسازی یا قرنطینه.

رییس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد : در این دوره زمانی ما تعداد ماشین های سانتریفیوژی را که الان نصب کرده ایم و حدود 20 هزارتاست را نگه می داریم و در تحقیق و توسعه و پیشبرد نسل جدید سانتریفیوژ نیز کار را جلو می بریم. این در حالی است که تمام فعالیت های ما تحت نظارت آژانس قرار دارد.

صالحی گفت: بعد از دوره اعتماد سازی ما شروع می کنیم به اضافه کردن سانتریفیوژها تا بتوانیم به ظرفیت 190 هزار سو که کف نیاز ماست برسیم و آن را تامین کنیم.

وی در ادامه درباره سایت غنی سازی فردو با بیان این که این سایت مرکز تحقیقاتی و مکمل نطنز است اظهار کرد: این مرکز مصون از حملات هوایی است و از کل فن آوری غنی سازی کشورمان صیانت می کند. در فردو بیش از دو هزار سانتریفیوژ نصب شده است و حدود 600 ماشین نصب شده که غنی سازی 5 درصدی می کنند.

وی درباره زنجیره 164 تایی سانتریفیوژهای 10 سویی اظهار کرد: این زنجیره هنوز کامل نشده است و باید مرکز نظام ایمنی هسته ای مجوز لازم را برای آن صادر کند. در چند ماه آینده ان شالله آبشار 10 سویی را آماده می کنیم.

صالحی هم چنین درباره سانتریفیوژهای 24 سویی گفت: مراحل تست این ماشین در حال انجام است و تست و آزمایش آن 3 الی 4 سال به طول می انجامد تا به مرحله تولید انبوه برسد.

این خبر تکمیل می شود.

کد N382080