دبیرکل سازمان ملل خواستار خاتمه بحران انسانی در سودان جنوبی شد

سودان

نیویورک- ایرنا - بان کی مون دبیرکل سازمان ملل خواستار خاتمه فوری بحران انسانی در اوکراین شد و خطاب به مقام های آن کشور، گفت: مردم انتظار دارند که دو طرف سلاح های خود را زمین گذاشته و برای حل بحران کنونی به مذاکرات سیاسی روی آورند.

به گزارش ایرنا؛ بان کی مون به مناسبت فرا رسیدن سومین سالگرد استقلال سودان جنوبی از سودان با صدور بیانیه ای که توسط سخنگوی وی قرائت شد، تصریح کرد پایان درگیریهای خونین بهترین هدیه برای پایان دادن به کابوس مردم این کشور است.

در سال 2011 با حمایت سازمان ملل متحد سودان به دو کشور سودان و سودان جنوبی تقسیم شد اما از آن زمان تاکنون درگیریهای خونین بین دو کشور و همچنین بحران داخلی بین رییس جمهور و طرفداران معاون سابق وی ادامه دارد و صدها نفر از مردم این کشور تازه تاسیس کشته شده و هزاران نفر دیگر آواره شدند.

بان کی مون با اشاره به تلاش های صورت گرفته در مجامع بین المللی برای پایان دادن به بحران انسانی در سودان جنوبی خاطر نشان کرد در سال 2013 هزاران نفر از مردم این کشور کشته و امیدها برای پایان دادن به خشونت ها نقش بر آب شد.

بر اساس گزارش سازمان ملل بیش از یک میلیون نفر از مردم سودان جنوبی آواره و بیش از هفت میلیون نفر از آنان با انواع بیماریها دسته و پنجه نرم می کنند.

اروپام 1908/ 3404
کد N382002