تحولات افغانستان/

سفر جان کری به افغانستان/هشدار آمریکا در مورد قطع کمک به کابل

آسیا اقیانوسیه

اعلام آمادگی عبدالله عبدالله برای تشکیل دولت "اصلاحات و همگرایی" و هشدار وزیر خارجه آمریکا در مورد اقدامات فراقانونی برای تصاحب قدرت از جمله تحولات افغانستان به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی بی سی، یک روز پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله گردهمایی اعتراضی با حضور هواداران خود در کابل برگزار کرد. عبدالله در این گردهمایی گفت مثلت رئیس جمهور، کمیسیون انتخابات و ستاد انتخاباتی احمدزی نتیجه تقلب را اعلام کرده اند.

وی به طرفداران خود اطمینان داد که نتایج اعلام شده را "کودتا علیه آرای پاک مردم" دانسته و آن را نمی پذیرد. عبدالله با بیان این که خواست مردم و رای آنها تشکیل حکومت به ریاست جمهوری وی است اعلام کرد ستادش دولت "اصلاحات و همگرایی" را تشکیل می دهد. نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان همچنین با اشاره به گفتگوی تلفنی خود با مقامات آمریکا از سفر "جان کری" وزیر خارجه این کشور به کابل در روز جمعه خبر داد.

نشست طرفداران عبدالله در تالار موسوم به لویه جرگه در پایتخت افغانستان که محل نشست های انتخابات و کنفرانس های دولتی است، برگزار شد و طی آن طرفداران خشمگین عبدالله با پایین کشیدن تصویر "حامد کرزای" و پاره کردن آن تصویر نامزد مورد حمایت خود را جایگزین کردند. با این حال عبدالله مخالفت خود را با این اقدام اعلام و بار دیگر بر لزوم جداسازی آرای پاک از ناپاک تاکید کرد.

خبر دیگر این که "جان کری" وزیر خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای در مورد هر گونه اقدام فراقانونی برای به دست گرفتن قدرت در افغانستان هشدار داد و گفت توسل به چنین اقداماتی باعث می شود آمریکا کمک های مالی و امنیتی خود به این کشور را قطع کند.

وزیر خارجه آمریکا در عین حال از کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان خواست به طور کامل و دقیق به شکایات و خواسته های ستادهای انتخاباتی نامزدها رسیدگی کند. این در حالی است که "جیمز دابنز" نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان، اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری توسط کمیسیون مذکور را به باد انتقاد گرفته است.