روسیه 600 کیلومتر از راه آهن ایران را برقی می کند

برقی کردن راه آهن ایران,روسیه

مسکو - ایرنا - ˈالکساندر سلطان اوفˈ معاون شرکت دولتی راه آهن روسیه از برنامه این شرکت برای برقی کردن 600 کیلومتر از خطوط ریلی ایران خبر داد.

به گزارش ایرنا، سلطان اوف روز سه شنبه در آیین جشن 40 سالگی راه آهن بایکال – آمور موسوم به ˈبامˈ گفت: ارزش طرح برقی کردن راه آهن ایران حدود یک میلیارد دلار است.

وی افزود: هفته گذشته در دیدار با ایرانیان در مورد اجرای این طرح ریلی گفت و گو کردیم و به زودی هیات نمایندگان شرکت دولتی راه آهن روسیه و نیز شرکت ˈراه آهن بین المللی ˈ به منظور هماهنگی مشخصات و جزییات فنی طرح به ایران سفر خواهد کرد.

مقام روس در عین حال یادآور شد که مذاکرات درباره ارزش نهایی این طرح هنوز ادامه دارد.

ماه فوریه سال جاری نیز سرگی پاولوف مدیر عامل شرکت روسی ˈراه آهن بین المللیˈ اعلام کرد که ایران به این شرکت پیشنهاد شرکت در مناقصه طرح برقی کردن 500 کیلومتری از خطوط ریلی کشورمان را داده است.

نخستین طرح برقی کردن خطوط ریلی کشورمان به دست روس ها در سال های اخیر اکتبر 2012 به پایان رسید و در چارچوب آن خط راه آهن تبریز - آذرشهر با طول حدود 46 کیلومتر و پنج ایستگاه برقی شد .

بر اساس این گزارش، اواخر هفته گذشته نیز روس ها میزبانی هیاتی متشکل از مقام های ارشد راه آهن و نیز نمایندگان کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی کشورمان بودند.

در این سفر طرفین تفاهم نامه برقی کردن خط آهن دامغان اینجه برون را امضا کردند.

اروپام/518 **1010
کد N381605