رییس دیوان عالی کشور:

نباید به درخواست مردم بی‌اعتنایی شود

سیاسی

جلسه هیات عمومی کیفری اصراری دیوان عالی به ریاست آیت الله احمد محسنی گرکانی با حضور دادستان محترم کل کشور و قضات عالی رتبه دیوان عالی تشکیل شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رییس دیوان عالی ضمن تسلیت درگذشت همسر گرامی پیامبر اسلام به همه مومنان بیان کرد: خدیجه (س) بازوی حضرت رسول بود. در تبلیغ اسلام و ایشان با پشتیبانی مالی و در اختیار قرار دادن تمام اموال خود پیامبر اسلام را در تبلیغ اسلام یاری کردند و بازوی دیگر پیامبر خدا حضرت علی (ع) بود و این موجب پیشرفت اسلام شد؛ بنابراین از دین اسلام باید به‌وسیله حمایت معنوی و مادی کمک شود. همة مسلمین باید این خصلت‌ها را الگو و سرمشق خود در حمایت از اسلام قرار دهند.

رئیس هیات عمومی دیوان عالی اضافه کرد: با توجه به اینکه کرارا عرض شد رسیدگی به پرونده های زندانی دار نه تنها باید در الویت قرار گیرد، بلکه رسیدگی به این گونه پرونده‌ها واجب است اگر به پرونده‌ای که زندانی دارد هرچه زودتر رسیدگی شود اگر زندانی تبرئه شود زود به آغوش خانواده برمی‌گردد که رضای خداوند هم در این است.

وی خاطرنشان کرد:مساله قضاوت یک مسئاله ریشه‌داری است، یک منصب الهی است که این مقام و منصب از طرف خداوند نصیب پیامبران و اولیاء الهی شده و قضات باید قدر این منصب الهی را پاس بدارند و شاکر خداوند رحمان و رحیم باشند؛ بنابراین تمام اختلافات در جامعه اسلامی خواه بزرگ یا کوچک بر اساس حکم الهی باید رفع شود و از قضاوت پیامبر (ص) سرچشمه بگیرد. محور داوری‌ها و قضاوت‌ها به طور کامل تسلیم در برابر حق و عدالت است، در مواردی که حکم مطابق حق و عدالت است، اگرچه به زیان انسان باشد قبول آن نشانه ایمان است.

رییس دیوان عالی کشور بیان کرد: دیوان عالی کشور به پرونده‌ها شکلی رسیدگی می‌کند نه ماهیتی و مردم هم با این مرجع مکابتات زیادی دارند و شکایت خود از آرای صادره از محاکم قضایی کشور را بعضا از این مرجع پیگیری می‌کنند و نباید به درخواست مردم بی اعتنایی شود و باید جواب درست به ارباب رجوع داده شود؛ لذا به همین جهت هیات مشورتی علمی ، پژوهشی و قضایی از بین قضات عالی رتبه دیوان عالی انتخاب شدند که در این زمینه فعالیت نمایند و یکی از وظایف مهم این هیات تطبیق درخواست‌های وحدت رویه و پرونده‌های هیات عمومی با ماده 270 و دیگر قوانین است که درخواست‌ها با گزارش و نظر این عزیزان به‌نظر رئیس دیوان عالی می‌رسد و وظیفه مهم دیگر این هیات پیگیری انشاء رای متقن و مستدل توسط هیات عمومی دیوان عالی کشور است.

انتهای پیام

کد N381592