رئیس سابق MI6: تهدید داعش را اغراق آمیز جلوه داده‌اند

رئیس سابق سرویس اطلاعات خارجی انگلیس (ام.آی.6) اعلام کرد، تهدید مربوط به داعش اغراق آمیز است و به جای آن بایستی به مساله رشد فزاینده تهدیدها از جانب روسیه و چین تمرکز کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی میل، سر ریچارد دیرلاو، رئیس سابق ام.آی.6 گفت: حملات 11 سپتامبر یک رویکرد تحریک‌آمیز در قبال افراط گرایی در اذهان مردم جوامع غربی به ویژه انگلیس بر جای گذاشته که تا ابد باقی می‌ماند.

وی تاکید کرد: مداخله نظامی آمریکا و انگلیس در عراق به سال 2003 احتمالا یک اهمیت ناچیز در اوضاع کنونی این کشور و رشد اقدامات تروریستی داعش دارد. اگرچه بسیاری علت این رخدادها را پس از پایان جنگ عراق می‌دانند.

تروریست‌های داعش با استفاده از رسانه‌های اجتماعی باعث گسترش افکار و عقاید خود در سراسر جهان شده و مواضع قدرتمندی را در بخش‌هایی از عراق در چند ماه گذشته به دست آورده‌اند و اظهارنظرهای سر ریچارد دیرلاو درباره این بحران درست زمانی صورت گرفت که چندین جوان انگلیسی برای حضور در صحنه جنگ سوریه و عراق ثبت نام کرده‌اند.

وی همچنین گفت: رخدادهای اخیر در عراق بعید است که بر انگلیس اثری بگذارد. به جای اینها دولت لندن بایستی به رخدادهای اوکراین، روسیه و چین توجه کند. فعالیت‌های مقابله با تروریسم بایستی اهمیت داشته باشد اما نباید بیش از حد بر برنامه‌ریزی و تفکرات امنیتی انگلیس تسلط یابد.

رئیس سابق ام.آی.6 افزود: ما باید به کنترل بر اوضاع خاورمیانه به عنوان یک ضرورت سیاسی ادامه دهیم اما نباید به گونه‌ای رفتار کنیم گویی که تهدید تروریستی در مرکز قرار دارد. وزرای کابینه دولت لندن همواره و بارها به ما درباره تهدیدهای جدی مشکلات تروریستی که با آن‌ها مواجه هستیم، هشدار می‌دهند. این بیانیه‌ها هستند که افراطگرایی را به هیولا تبدیل می‌کنند. بنابراین بهتر این است که چنین مواردی با بی‌اعتنایی مواجه شود و راه‌هایی برای کنترلشان در نظر گرفته شود.

سر ریچارد دیرلاو گفت: منابع انگلیسی بایستی درباره مسائلی چون رشد فزاینده تسلط چین یا سیاست پوپولیسم اروپا یا اقدامات روسیه در اوکراین که یک مناظره اصلی است، به بحث بپردازند.

انتهای پیام

کد N381294