سفیر انگلیس: درباره تهدید داعش به بغداد هشدار داده بودیم

سیاسی

سفیر انگلیس در عراق گفت، پیش از آنکه شبه نظامیان داعش بخش‌های وسیعی از عراق را تصرف کنند، لندن دائما به دولت بغداد درباره تهدید این گروه تروریستی هشدار می‌داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سیمون کولیس، سفیرانگلیس در عراق در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان ان گفت: این حقیقت که شهر موصل آسیب پذیر بود، امری بدیهی و مشخص است. در واقع شبه نظامیان داعش از سال گذشته همچنان بخش‌هایی را در غرب عراق، در استان الانبار و دیگر نقاط کشور در اختیار داشتند، ما از این تهدید مطلع بودیم و در آن زمان توصیه‌های لازم و بهترین راه مبارزه با آن و تنها راه موثر برای مقابله با آن را به دولت بغداد گفتیم.

سفیر انگلیس گفت: لندن به دولت نوری مالکی، نخست وزیر عراق گفت که تنها راه شکست شبه نظامیان داعش از طریق یک استراتژی جامع مقابله با تروریسم است که شامل اقدامات سیاسی، اقتصادی و امنیتی باشد. اما به نظر می رسد دولت مالکی اوضاع امنیتی را بر مسائل سیاسی اولویت نمی‌داد.

کولیس ادامه داد: عراق به یک دولت فراگیر نیاز دارد که بتواند اتحاد ملی را نشان دهد. این ایده که وضعیت امنیتی را در اولویت قرار دهید و سپس به وضعیت سیاسی بپردازید بخشی از علت بحران کنونی عراق است.

در همین حال رهبران کردستان عراق تصمیم راسخ خود را برای استقلال کامل بیان کرده‌اند.

کولیس که به تازگی با بارزانی ملاقات کرده گفت: گمان نمی‌کنم که رهبران دولت منطقه‌ای کردستان عراق از استقلال کامل کردستان به عنوان یک مساله قریب الوقوع صحبت کنند. آینده این منطقه چه در عراق چه در سوریه بسیار جدی است.

وی افزود: پیام کاملا مشخص است، شکست افراط گرایان تروریست نیازمند اتحاد رهبران سیاسی میانه‌رو و دموکراتیک است. دولت‌های خودکامه راه حلی برای بحران سوریه یا مناطق دیگر نیستند. تنها راهی که می‌تواند گروه‌های افراط گر را شکست دهد، اتحاد ملی است. داعش هم در عراق و هم در سوریه فعالیت دارد و مبارزه با آن نیازمند اقدامات هماهنگ شده در هر دو کشور است. تنها افرادی که ممکن است با شبه نظامیان داعش در سوریه مبارزه کنند، مخالفان میانه‌رو سوری هستند. به هر حال تردیدی در جدی بودن اوضاع عراق و سوریه و به تبع آن ورای مرزهای این دو کشور نیست. این یک فاجعه انسانی در هر دو کشور است.

کولیس گفت: می‌شود درباره این موضوع که آیا مداخله نظامی مستقیم می‌تواند واقعیت‌های میدانی را تغییر دهد یا خیر، بحث کرد اما به هیچ وجه مشخص نیست که این مداخله بتواند راه حلی برای این مشکل باشد. اکنون مساله درباره همکاری با افراد میانه‌رو است. مشخص است که حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه نمی‌تواند بخشی از این راه حل باشد. هدف ما حمایت از میانه‌روهاست، مردمی که خواستار امنیت، آزادی فردی و حق انتخاب رهبر هستند و این نیازمند اقدامات سیاسی رهبران برای حمایت مستقیم از مردم سوریه است.

انتهای پیام

کد N381024