باگدانف تاکید کرد: لزوم حضور ایران، ترکیه و عربستان در مذاکرات سوریه

ايران,عربستان,سوريه,تركيه,روسيه

معاون وزیر خارجه روسیه گفت: مسکو پیشنهاد می کند آنکارا، تهران و ریاض در مذاکرات بین سوری‌ها مشارکت کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ریانوستی، میخاییل باگدانف، معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو دوباره پیشنهاد می کند علاوه بر آمریکا و روسیه، ترکیه، ایران و عربستان سعودی نیز به روند مذاکره بین طرف های درگیر سوریه جلب شوند.

باگدانف در مصاحبه با این خبرگزاری بر ضرورت تشویق سوری‌ها به مذاکرات سازنده تر و مثبت تر تاکید کرد و گفت: در این رابطه صحبت سر جلب مشارکت کشورهایی است که بر سوری ها تاثیرگذار هستند، علاوه بر روسیه و آمریکا که مبتکر برگزاری مذاکرات ژنو2 بودند، می توان در باره جلب مشارکت عربستان سعودی، ایران، ترکیه، مصر و شاید هم قطر اندیشید و شرکت سازمان ملل متحد در این مذاکرات نیز جالب و قابل بررسی است.

این دیپلمات روس افزود: ما اصرار داریم که این پیشنهاد مورد بحث قرار گیرد، ما همچنین آماده ایم که پیشنهادها و ابتکارات دیگری در این مورد ارائه شود.

به نوشته این خبرگزاری، درگیری در سوریه میان دولت و اپوزیسیون از ماه مارس سال 2011 میلادی تا به حال ادامه دارد. طی این مدت طبق اطلاعات سازمان ملل متحد حدود 150 هزار نفر کشته و 13 میلیون نفر آواره شده اند که از میان آنها تعداد زیادی در کشورهای خارجی به سر می برند.

دور دوم مذاکرات دولت و اپوزیسیون سوریه موسوم به ژنو2 روز 15 فوریه بدون نتیجه به پایان رسید. طرفین موفق نشدند درباره هیچ کدام از موضوعات دستور کار به توافق دست یابند.

انتهای پیام

کد N380886