بخشایش: در استیضاح‌ها به نام مصالح ملی، مصالح فردی دنبال می‌شود

مجلس شوراي اسلامي,احزاب,استيضاح,خانه احزاب

نماینده مردم اردستان در مجلس گفت: ضمن انتقاد از هیأت رئیسه، متأسفم که بگویم در بحث استیضاح‌ها به نام مصالح ملی، مصالح فردی و گروهی دنبال می‌شود و جایگاه مجلس از رأس امور بودن تنزل پیدا می‌کند در حالیکه مجلس باید التزام به قانون داشته باشد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، احمد بخشایش اردستانی طی نطق میان‌دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، با اشاره به نقش احزاب در جریان سیاسی کشور، افزود: من معتقدم در کشور ما حزب نیاز است اما خانه احزاب نه و این موضوع دلایل مختلفی دارد؛ اول اینکه خانه احزاب بیشتر در کشورهای شرقی با سابقه استبدادی شکل گرفت بطوریکه کشورهای جهان به لحاظ جغرافیای سیاسی به دو قسمت تقسیم می‌شوند؛ یک کشورهایی که از لحاظ قدرت حکومتی قوی هستند اما به لحاظ جامعه مدنی ضعیفند. قدرت در چنین جوامعی از سلسله مراتب عمودی پیروی می‌کند.

وی ادامه داد: نفوذ دولت‌ها در چنین جوامعی بر روی احزاب، رسانه‌ها و جراید، کنترل‌گونه است و احزاب در چنین کشورهایی بصورت ابزاری در جهت تحکیم پایه‌های حاکمیت عمل می‌کنند و برای منسجم ساختن احزاب در چنین کشورهایی به خانه احزاب نیاز است اما در کشورهای دیگر که آنها را کشورهای جامعه باز می‌گویند، احزاب وظایف خود را به خوبی انجام می‌دهند و در پرورش و جذب نخبگان سیاسی بسیار فعالند و در پاسخگو بودن دولت فعالانه مشارکت دارند. در این جوامع خانه احزاب جایگاهی ندارد.

نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه "حکومت در جمهوری اسلامی ایران نیمه نیمه است یعنی نیمه ریاستی، نیمه پارلمانی"، تصریح کرد: تکیه‌گاه اصلی در ایران بر مردم است و مردم هم‌ اعضای پارلمان و هم رئیس‌جمهور را انتخاب می‌کنند و نظام ایران از نوع مردم‌سالاری دینی است. از همین روست که می‌گوییم به خانه احزاب نیازی نداریم؛ چراکه خانه احزاب مخصوص جوامع استبدادی است.

بخشایش همچنین خاطرنشان کرد: خانه احزاب جایگاه صنفی دارد و انجمن‌های صنفی و احزاب باید طی یک پروسه این خانه را انتخاب کنند اما در ایران قانون، مخارج و هزینه‌های خانه احزاب را معین نکرده و از طرفی جایگاه آن را روشن نکرده است. بر این اساس در دولت اصلاحات خانه احزاب وابسته به معاونت سیاسی وزارت کشور شد.

وی افزود: نکته قابل توجه دیگر در مورد نظام سیاسی ایران این است که در ایران معمولاً احزابِ کوچک هستند که مایلند بر نردبان احزاب بزرگ تکیه بزنند تا از طریق خانه احزاب بتوانند به تریبونی دست پیدا کنند و به شهرت برسند و از طریق لابی‌های قدرت به فساد اقتصادی و سیاسی دامن بزنند. از بلاهای پیشروی مقامات جمهوری اسلامی همان فساد اقتصادی است و اگر این حس در مردم بوجود آید که فساد در لابه‌لای دستگاه‌های مقننه، قضائیه و مجریه بوجود آمده و این دستگاه‌ها از پاسخگویی به دور هستند، بحران‌هایی را ایجاد خواهد کرد.

این نماینده مجلس در پایان اظهار کرد: امروز ما 230 حزب در کشور داریم و این احزاب به دلایل گوناگون ناکارآمد هستند و اکثرشان به سوی قدرت روی برمی‌گردانند و شاید دلایل ناکارآمدی آنها سابقه استبدادی دولت‌ها در قبل از انقلاب باشد اما آنچه که امروز دغدغه ذهنی محققان این موضوع است، این است که عده‌ای شروع کردند به حزب‌بازی کردن و در نهایت تشکیل جبهه و میل به قدرت.

انتهای پیام

کد N380614