سازمان ملل وضعیت شهروندان عراقی را نگران کننده خواند

زنان,عراق

تهران - ایرنا - با افزایش شمار مهاجران و پناهجویان عراقی و وجود 1.2 میلیون آواره، مسوولان سازمان ملل نسبت به اوضاع خانواده های عراقی به ویژه زنان ، کودکان و سالمندان اظهار نگرانی کردند.

به گزارش روز سه شنبه روزنامه ˈالقدس العربیˈ، ˈوالری آموسˈ هماهنگ کننده سازمان ملل در امور بشردوستانه و امداد رسانی گفت: اوضاع بد امنیتی عراق همچنان تداوم دارد و من درباره خانواده هایی که نیاز مبرم به غذا، پناهگاه، بهداشت، آب آشامیدنی و صیانت از خشونت دارند، نگران هستم.

معاون دبیر کل سازمان ملل افزود: گزارش هایی حاکی از هدف قرار دادن زنان، ربودن و تعرض به آنها و ازدواج اجباری با نیروهای گروه تروریستی ˈداعشˈ وجود دارد.

ˈبومزیل ملامبو نوکˈ مدیر اجرایی برنامه امور زنان سازمان ملل نیز نسبت به تلاش یک زن عراقی برای خودکشی که مورد تعرض تروریستهای داعش قرار گرفته بود، موارد تجاوز به زنان در برابر همسرانشان و به دختران در برابر پدرانشان، اظهار نگرانی کرد.

ملامبو نوک گفت: دفتر امور زنان سازمان ملل به شدت خشونت جنسی را محکوم

و از تمامی طرف های درگیر در عراق می خواهد با اینگونه گزارش ها برخورد جدی کرده ، گام های اساسی برای حفظ حقوق بشر زنان و دختران عراقی بردارند.

از سوی دیگر صندوق جمعیت سازمان ملل نسبت به وجود 250 هزار دختر و زن آسیب دیده و وجود 60 هزار زن حامله در درگیری های شمال وغرب عراق که نیاز مبرم به امدادرسانی دارند، هشدار داد.

ˈاستیوان دوگریکˈ سخنگوی سازمان ملل نیز گفت: با تخریب تاسیسات بهداشتی،

صندوق جمعیت سازمان ملل پیش بینی می کند تا شمار زایمان هایی که زنان عراقی در آن هیچگونه کمکی دریافت نمی کنند و جان مادران و نوزادان به خطر می افتد، افزایش یابد.

صندوق مذکور افزود: نگرانی ها درباره تجاوز جنسی به زنان و دختران و سوء استفاده از آنها همچنان وجود دارد .

صندوق سازمان ملل شمار زنان و دخترانی که از سوی تروریستها مورد تجاوز یا سوء استفاده قرار می گیرند، 20 هزار نفر اعلام کرد.

ˈباباتوند اسیتیمیهینˈ مدیر اجرایی صندوق جمعیت سازمان ملل گفت: صندوق به 6.5 میلیون دلار برای پاسخگویی به احتیاجات بیش از 200 هزار زن و دختر عراقی نیاز دارد.

منابع هیات امداد رسانی سازمان ملل در عراق (اونامی) اعلام کرد که در ماه ژوئن

2417 نفر کشته و 2287 عراقی دیگر در حوادث تروریستی و خشونت آمیز این کشور زخمی شده اند.

رسانام** 1453**1651
کد N380502