داعش مسئول انفجار کاظمین/تدابیر امنیتی در بغداد/سوء استفاده داعش از بیماران روانی

عراق

مسئولان عراقی صفحه جدیدی از جنایت‌های گروه تروریستی داعش را فاش و اعلام کردند که این گروه از بیماران ذهنی برای انجام حملات انتحاری استفاده می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت وردنا، سعد معن، سخنگوی وزارت کشور عراق در سخنانی خاطرنشان کرد: تحقیقات اولیه پلیس نشان می‌دهد که اعضای داعش پس از اینکه بیماران روانی و ذهنی را از خیابان‌ها می‌ربایند کمربندهای انفجاری به آن‌ها می‌بندند و آن‌ها را از دور منفجر می‌کنند.

این مقام عراقی از خانواده‌هایی که در بین آن‌ها بیماران روانی و ذهنی است خواست تا از آن‌ها محافظت کرده و اجازه ندهند به تنهایی از منزل خارج شوند تا چنین روش غیرانسانی و وحشیانه‌ای علیه آن‌ها صورت نگیرد.

از سوی دیگر، منابع امنیتی عراق اعلام کردند: در انفجار یک عامل انتحاری در نزدیکی ایست بازرسی پلیس در منطقه کاظمین در شمال بغداد، هفت تن از نیروهای پلیس کشته شدند.

منابع پزشکی نیز اعلام کردند که بر اثر این انفجار 17 تن دیگر زخمی شدند.

گروه تروریستی داعش نیز مسئولیت انفجار تروریستی کاظمین را بر عهده گرفت.

پیش از این انفجار نیز انفجار مشابهی قهوه‌خانه‌ای را در منطقه الرشاش، در شمال بغداد هدف قرار داد که بر اثر آن چهار تن کشته شدند.

در همین حال، گارد مرزی عربستان اعلام کرد که سه راکت به نزدیکی یک مجتمع مسکونی در عرعر در شمال عربستان در نزدیکی مرزهای عراق اصابت کرده است اما این حملات تلفاتی در پی نداشته است.

مسئولان عربستانی اعلام کردند که طرف‌های ذیربط تحقیقات خود را برای شناسایی عامل شلیک این راکت آغاز کردند و همچنان این حادثه در دست بررسی است.

در همین راستا، یک منبع عشایر استان صلاح‌الدین اعلام کرد که عشایر دو منطقه بیجی و شرقاط علیه اعضای داعش در استان صلاح‌الدین قیام کرده و توانستند سه تن از اعضای این گروه تروریستی را به هلاکت رسانده و تعدادی از خودروهای آن‌ها را تحت تصرف خود درآورند و این اقدام عشایر برای حمایت و پشتیبانی نیروهای امنیتی در جنگ خود علیه تروریست صورت می‌گیرد.

همزمان، یک منبع امنیتی در تکریت اعلام کرد که عشایر الجبور در شهر تکریت توانسته‌اند در درگیری‌ها با اعضای گروه تروریستی و تکفیری داعش 30 تن از آن‌ها را به هلاکت برسانند.

دستگاه مبارزه با تروریسم عراق نیز با همکاری با نیروی هوایی ارتش 60 خودروی داعش که از موصل به سمت پالایشگاه بیجی در حرکت بودند هدف قرار داد و توانست بیش از 45 خودرو را منهدم کند.

شبکه البغدادیه نیز گزارش داد که تدابیر شدید امنیتی در بغداد اتخاذ شده است و تعداد بسیاری از نیروهای امنیتی در پایتخت عراق مستقر شده‌اند.

همچنین منابع خبری از وقوع درگیری‌های شدیدی میان ارتش عراق و اعضای داعش در جرف الصخر در استان بابل خبر دادند.

از سوی دیگر، وزارت دفاع عراق با حضور نوری مالکی،‌ نخست وزیر این کشور مراسم تشییع جنازه نجم عبدالله علی السودانی، فرمانده تیپ ششم ارتش عراق را برگزار کرد.

نیروهای هوایی عراقی همچنین شهر موصل در شمال این کشور را هدف قرار دادند که تروریست‌ها از حدود سه هفته قبل آن را تحت تصرف خود درآورده‌اند.

در همین حال، خضیر الخزاعی، معاون رئیس جمهور عراق در دیدار با روز نوری شاویس و هوشیار زیباری از رهبران حزب دموکرات کردستان در خصوص تحولات سیاسی و امنیتی عراق،‌ بحث و گفتگو کرد.

این مسئولان عراقی تاکید کردند که باید گفتگوها و دیدارهای بیشتری میان رهبران عراقی جهت دستیابی به تفاهم‌های مشترک صورت بگیرد.

پیشتر فراکسیون الاحرار، وابسته به جریان صدر اعلام کرده بود که برگزاری نشست پارلمان بدون وجود تفاهم‌های پیشین فایده‌ای ندارد.

همزمان تعدادی از مسئولان نظامی عراقی مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق را در جریان رخدادهای امنیتی در شهر سامرا قرار دادند.

از سوی دیگر، چین از تمام مسئولان عراقی خواست تا وحدت میان خود را تحکیم بخشند و مجددا ثبات را به این کشور باز گردانند.

وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که این سخنان در دیدار با هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق با فراکسیون ویژه چین در امور خاورمیانه مطرح شد.

این مقام چینی در این دیدار تاکید کرد که کشورش آماده است آنچه که می‌تواند برای کمک به عراق ارائه دهد.

انتهای پیام

کد N380165