یک نماینده پیشین مجلس:

باید از تیم مذاکره‌کننده ایران پشتیبانی شود/نگرانی‌ها ناشی از عملکرد کشورهای 1+5 است

مذاكرات ايران و گروه 1 5

یک نماینده پیشین مجلس گفت: مراودات رسمی و عمیق کشورهای 1+5 با مخالفان جمهوری اسلامی و حمایت آن‌ها از منافقین و تروریسم، از دلایل نگرانی برخی در جامعه نسبت به روند مذاکرات است.

یک نماینده پیشین مجلس گفت: مراودات رسمی و عمیق کشورهای 1+5 با مخالفان جمهوری اسلامی و حمایت آن‌ها از منافقین و تروریسم، از دلایل نگرانی برخی در جامعه نسبت به روند مذاکرات است.

نورالله حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: شاهدیم که کشورهای عضو گروه 1+5 در گذشته و حتی گاه در حال، نسبت به قول‌ها و وعده‌هایشان به جمهوری اسلامی ایران رویکرد صادقانه‌ای نداشته‌اند.

وی با بیان اینکه "کشورهای 1+5 مراودات رسمی و عمیقی با مخالفان جمهوری اسلامی دارند و حتی از تروریسم و منافقین حمایت می‌کنند"، افزود: شاهد بوده‌ایم که آنها در سفرهای رسمی که به ایران داشته‌اند، به بهانه‌های مختلف با برخی مخالفان بصورت هماهنگ‌نشده ملاقات کرده‌اند.

حیدری افزود: نشانه‌ای از اینکه طرف مقابل قدم‌هایی را در راستای بهبود روابط با ایران برداشته باشد،‌ دیده نمی‌شود و شاهد سخت‌گیری بیش از حد آن‌ها نسبت به ایران هستیم. همچنین این مساله مضحک است که آمریکا و اسرائیل خودشان یا سلاح اتمی دارند یا بصورت بالقوه استعداد ساخت آن را دارند اما ادعا می‌کنند که ایران دنبال سلاح هسته‌ای است.

وی با بیان اینکه "تیم مذاکره‌کننده ایرانی به گفته مقام معظم رهبری قابل اعتماد و از نیروهای انقلابی و متعلق به نظام تشکیل شده است"، گفت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، تیم مذاکره‌کننده ایران باید پشتیبانی شود و موضع‌گیری‌های آن‌ها مورد نقادی بسیار زیاد قرار نگیرد اما مردم هم سوالات و تردیدهایی دارند که موجب نگرانی‌هایی می‌شود. پس اگر سخت‌گیری‌ها برای نوشتن متن توافقنامه و توجیهات گوناگون از سوی کشورهای 1+5 کمتر شود، می‌توانیم بپذیریم که رفتارهای آن‌ها هم صادقانه است.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه "طرف مقابل در مذاکرات، باید از لفاظی‌ها بپرهیزد"، افزود: گاه شنیده شده است که اعضای تیم مذاکره‌کننده کشورهای 1+5 یا افرادی از این کشورها حرفی را در مذاکرات می‌زنند و مخالف و ضد آن را در کشورهای خود مطرح می‌کنند که باید دست از این رفتار ضد و نقیض بردارند.

حیدری در پایان گفت:‌ برای کاهش برخی نگرانی‌ها در جامعه نسبت به روند مذاکرات، باید تعهداتی که مطرح شده است، عملی شود؛ چراکه به اذعان تمام نهادهای مرتبط آژانس و ارگان‌های بین‌المللی، کشور ایران به حداکثر تعهدات خود عمل کرده است اما شاهدیم که طرف مقابل قصورهایی داشته است که عملی شدن این تعهدات موجب کاهش نگرانی‌ها و بی‌اعتمادی‌ها نسبت به روند مذاکرات ایران و 1+5 خواهد شد.

انتهای پیام

کد N380031