نوری المالکی: چین قاطعانه از عراق حمایت کرد

عراق

پکن - ایرنا – ˈنوری المالکیˈ نخست وزیر عراق، گفت که چین حمایت قاطعانه خود را از عراق با اعزام فرستاده ویژه به بغداد در شرایط پیچیده کنونی نشان داد.

به گزارش ایرنا، رادیو بین المللی چین روز سه شنبه از دیدار نخست وزیر عراق در بغداد با ˈوو سی کهˈ فرستاده ویژه پکن در مساله خاورمیانه خبرداد.

بنابراین گزارش در این دیدار که روز گذشته انجام شد، طرفین در خصوص روابط دو جانبه و اوضاع کنونی عراق تبادل نظر کردند.

نوری مالکی با تشریح اوضاع عراق، گفت: دولت چین در شرایط پیچیده کنونی عراق با اعزام فرستاده ویژه خود، حمایت قاطعانه پکن از بغداد را نشان داده است.

وی تاکید کرد بغداد از حضور چین در بازسازی عراق استقبال کرده و امنیت موسسات چینی را نیز تضمین می کند.

ˈوو سی کهˈ نیز در این دیدار، گفت: چین به توسعه روابط و همکاری های دوستانه با عراق اهمیت داده و مایل به توسعه مناسبات دوجانبه است.

فرستاده ویژه پکن در مساله خاورمیانه تاکید کرد ˈچین قاطعانه از تلاش های دولت عراق برای حفاظت از حق مالکیت، استقلال ملی و مبارزه با تروریسم حمایت کرده و امیدوار است گروه های مختلف عراق نیز هرچه زودتر دولت جدید را تشکیل دهندˈ.

چین در عین حال خواستار حمایت از عراق و کمک بیشتر جامعه بین المللی از این کشور شد.

ˈهونگ لیˈ سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز هفته گذشته در واکنش به درخواست رییس اقلیم کردستان عراق از پارلمان منطقه ای این اقلیم برای برگزاری همه پرسی استقلال، از مبارزه دولت عراق با تروریست های تکفیری داعش حمایت کرد و خواستار تقویت همبستگی برای پیشبرد روند آشتی سیاسی در عراق شد.

وی گفت: پکن از تسریع در روند بازسازی و تحقق آشتی ملی عراق پشتیبانی کرده و از تلاش های دولت این کشور برای مبارزه با تروریسم پشتیبانی می کند.

نوری المالکی نیز در پی فشارهای وارده بر وی، مقابله با تروریسم و حفظ یکپارچگی عراق را از اولویت های فعلی خود خواند و قبایل و عشایری را که علیه دولت اقدام کردند، مشمول عفو عمومی قرار داد.

وی در واکنش به فشارهای فزاینده داخلی و خارجی برای کناره گیری نیز تاکید کرد که از تلاش برای احراز سمت نخست وزیری برای سومین دوره دست نخواهد کشید .

آساق**1611
کد N379925