امریکا خواستار بهبود مناسبات با ونزوئلا شد

ونزوئلا,روابط

تهران ، ایرنا- امریکا روز دوشنبه اعلام کرد : باب بهبود مناسبات با ونزوئلا را پس از یک دهه روابط متزلزل باز گذاشته است ولی در عین حال متذکر شد که این به عهده کاراکاس است تا رویه خود را تغییر دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن ، ˈ جن ساکی ˈ سخنگوی وزارت خارجه امریکا به خبرنگاران گفت :ˈ ما باب برقراری یک رابطه بلندمدت با ونزوئلا را همچنان باز گذاشته ایم . ˈ

ساکی افزود :ˈ همانطور که می دانید ما نگرانی های موجود در باره شرایط آن کشور و اتهاماتی داریم که آنها به امریکا می زنند.

روابط دو کشور طی متجاوز از یک دهه متشنج بوده ولی در ماه مه این روابط به سمت وخیم تر شدن سوق پیدا کرد چرا که دولت مادورو امریکا را به تلاش برای براندازی دولت منتخب چپ گرایش از طریق کشتن وی متهم کرد.

امریکا این اتهامات را تکذیب کرد.

طی روزهای اخیر ، این دو کشور که از سال 2010 در پایتخت های یکدیگر سفیر نداشتند برای نخستین بار از ماه اکتبر وابسته تجاری سفارت خود را برگزیدند.

ساکی در پاسخ به این سوال که این برقراری مناسبات تجاری به منزله بهبود روابط خواهد بود یا نه گفت : البته این وابسته به کسی است که به همراه دیگر مقامات در محل به عنوان نماینده ما خواهد ماند تا نیازهای امریکا را رفع کند.

مخالفان مادورو در ماه فوریه در اعتراض به تورم مهارنشدنی ، عدم فرصت اقتصادی و کمبود کالاهای اساسی در کشوری که بزرگترین ذخایر نفت اثبات شده جهان را در اختیار دارد ، به خیابانها آمدند.

این اعتراضات که چهار ماه ادامه داشت ، دست کم 43 کشته بر جا گذاشت . اکنون در تظاهرات پراکنده تنها شمار اندکی از مردم شرکت می کنند.

مترجمام 1403 ** 1917
کد N379845