هشدار روسیه به اوکراین و گرجستان نسبت به امضای توافق با اتحادیه اروپا

نخست‌وزیر روسیه هشدار داد، مسکو در صورتی که اوکراین و گرجستان مشابه کاری که پارلمان مولداوی قبلا انجام داد به امضای توافق با اتحادیه اروپا بپردازند، دست به اقدامات محافظتی می‌زند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اینترفاکس، دیمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه در جلسه‌ای که با معاونان خود داشت، گفت: اگر سناریوی اوکراین در گرجستان مشابه سناریوی مولداوی پیاده شود، البته تدابیر ما نیز مشابه خواهد بود و به وضوح براساس ابعاد روابط تجاری و اقتصادی و تبعات این کار برای بازار روسیه اجرا خواهد شد.

نخست‌وزیر روسیه تاکید کرد که توافق همکاری این کشورها با اتحادیه اروپا به رغم تصویب از سوی پارلمان‌های داخلی کشورها تاثیر چندانی نخواهد داشت مگر آن که از سوی پارلمان اروپا تصویب شود.

مدودف تاکید کرد، این توافق تا زمانی که تصویب شود از نیروی قانونی موقت نیز برخوردار نخواهد بود.

تصویب این توافق ممکن است خیلی سریع انجام شده و یا سال‌ها به طول انجامد.

از سوی دیگر، ایگور شووالف، معاون اول نخست‌وزیر روسیه اظهار داشت، براساس گزارش‌ها هیات کمیسیون اقتصادی اوراسیا پس از آنکه پارلمان مولداوی توافق با اتحادیه اروپا را تصویب کرد قصد دارد به بحث در خصوص مساله مجازات‌های تجاری علیه مولداوی بپردازد.

وی افزود: در ارتباط با تدابیر محافظتی احتمالی در روابط تجاری با مولداوی این مساله قرار است در نشستی در 16 ژوئیه بررسی شود و اسناد آن آماده شده و برای بررسی ارسال شده است.

انتهای پیام

کد N379828