اعتراضات شهروندان آلبانیایی تبار مقدونیه به یک حکم دادگاه

آلبانیایی تباران,مقدونیه

بلگراد-ایرنا- آلبانیایی تباران مقدونیه در مخالفت با حکم دادگاه این کشور برای حبس ابد 6آلبانیایی تبار به تظاهرات خود در روز دوشنبه در شهرهای مختلف ادامه دادند.

به گزارش ایرنا از پایگاه های اینترنتی بالکان، تحلیلگران و کارشناسان سیاسی نسبت به ادامه تظاهرات در شهرهای مختلف در گسترش ناارامی و وخیم شدن وضعیت عمومی کشور هشدار دادند

ˈنیکولا گروئفسکیˈ نخست وزیر مقدونیه در این باره با اشاره به این که حکومت اسکوپیه با تظاهرات کنندگان بر اساس قانون رفتار خواهد کرد، گفت که هیچ کشوری از جمله حکومت اسکوپیه نمی تواند از تظاهرات خشونت آمیز حمایت کند.

وی ضمن اشاره به اقدام پلیس در جریان تظاهرات روز جمعه گذشته آلبانیایی تباران در مرکز اسکوپیه گفت: وزارت کشور در برخورد با تظاهر کنندگان بطور حرفه ای عمل کرده است و دولت اجازه نخواهد داد که تظاهرات منافع شهروندان و نهادها را به خطر بیندازد.

بنا به گزارش رسانه های خبری مقدونیه، تظاهرات شهروندان آلبانیایی تباران در روز دوشنبه در شهرهای گوستیوار، ستروگی و کیچو به حکم دادگاه به آرامی برگزار شد، اما در اسکوپیه پایتخت مقدونیه و شهر تتووا با مداخله پلیس و استفاده از گاز اشک آور همراه بود.

هنرمندان و چهره های سرشناس آلبانیایی در مقدونیه تمامی شهروندان آلبانیایی تبار این کشور را برای پیوستن به تظاهرکنندگان در خیابان ها و ابراز نارضایتی به حکم دادگاه فراخواندند.

آلبانیایی تباران مقدونیه با برگزاری تظاهرات در چند روز گذشته در برخی از شهرهای این کشور نارضایتی خود را در محکومیت 6 آلبانیایی تبار به حبس ابد نشان دادند.

وزارت کشور مقدونیه در این رابطه پیشتر با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که دادگاه اسکوپیه 6 نفر از آلبانیایی تباران این کشور را به خاطر قتل 5 جوان مقدونیه ای در مراسم عید پاک طی سال 2012 میلادی به حبس ابد محکوم کرد.

بر اساس گزارش های دریافت شده، این شش تن می گویند بی گناه هستند. وکلای مدافع آنها نیز در مراحل دادگاه گفتند که هیچ شواهدی علیه مجرم بودن آنها در دست نیست.

به گزارش رسانه های خبری صربستان، پلیس مقدونیه روز جمعه گذشته برای جلوگیری تظاهرات کنندگان معترض که قصد ورود به ساختمان دادگاه این کشور در اسکوپیه را داشتند از گاز اشک آور و خودروهای آب پاش استفاده کرد.

اتحادیه اروپا، آمریکا، ناتو و سازمان امنیت و همکاری اروپا با انتشار بیانیه مشترکی شهروندان مقدونیه را به خویشتن داری در مقابل خشونت ها فراخوانده اند.

اروپام**2061** 1917
کد N379721