تاکید چین و آلمان بر گسترش روابط دوجانبه

آلمان

تهران-ایرنا- نخست وزیر چین و صدراعظم آلمان روز دوشنبه در پکن توافق کردند تا همکاری های دو کشور در حوزه های مختلف از جمله تجارت، فن آوری ، حفاظت از محیط زیست و ایجاد شراکت استراتژیک قوی تر برای مقابله با مشکلات جهانی را گسترش دهند.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، ˈلی کچیانگˈ نخست وزیر چین و ˈآنگلا مرکلˈ صدراعظم آلمان در دیدارشان در مورد مسایل مختلف دو جانبه و بین المللی گفت گو کردند.

در این دیدار نخست وزیر چین تصریح کرد که پکن و برلین در مورد حفظ صلح جهانی، توسعه شراکت برد- برد و گسترش تجارت آزاد جهانی منافع مشترکی دارند.

نخست وزیر چین گفت: پکن به سازوکارهای مشورتی دو کشور اهمیت می دهد و پیشنهاد می دهد که دو کشور حوزه های همکاری خود را در بخش های مختلف از جمله امور فناوری ، صنعت، محافظت از محیط زیست و امور فرهنگی گسترش دهند.

لی کچیانگ همچنین به روابط اروپا و چین اشاره و ابراز امیدواری کرد که آلمان نقش مثبت و سازنده ای در روابط میان چین- اروپا ایفا کند.

مرکل نیز که این هفتمین سفرش به چین است، ابراز امیدواری کرد که آلمان یک شراکت مبتکرانه با چین داشته باشد و دو طرف روابط خود را در حوزه های مالی، تکنولوژیکی، کشاورزی و فرهنگی تقویت کنند.

صدراعظم آلمان گفت: شرکت های آلمانی تمایل دارند که سرمایه گذاری های خود را در چین گسترش و در روند توسعه مرکز و غرب این کشور مشارکت داشته باشند.

مرکل گفت: برلین از سرمایه گذاری چین استقبال می کند و کشورش از تبادلات میان پکن و اروپا حمایت و آماده است نقش سازنده ای را در گسترش روابط چین- اروپا ایفا کند.

توافقنامه های دو جانبه در مورد همکاری امور تجاری، هوانوری و حفاظت از محیط زیست همچنین در پایان دیدار مقام های ارشد چین و آلمان امضا شد

بر اساس این گزارش، همچنین ژانگ دژیانگ قانونگذار ارشد چین نیز با مرکل دیدار و دو طرف در مورد روابط پارلمان های دو کشور تبادل نظر کردند.

این قانونگذار چینی گفت: کنگره ملی چین امیدوار است که تبادلاتش را با پارلمان آلمان گسترش دهد.

رسانام**9234**1144 **1010
کد N379615