نیروی دریایی ایتالیا دوهزارو600پناهجو را درآب های مدیترانه نجات داد

مهاجرت,ایتالیا

رم - ایرنا - بیش از دو هزار و 600 پناهجو توسط کشتی های نیروی دریایی ایتالیا در چارچوب عملیات موسوم به ˈدریای ماˈ در طی دو روز اخیر در منطقه تنگه سیسیل در جنوب این کشور نجات یافتند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رسمی ایتالیا (آنسا)، موج مهاجرت های غیر قانونی از طریق دریای مدیترانه به سواحل جنوبی ایتالیا همچنان ادامه دارد و در دو روز اخیر دوهزار و600 پناهجو در دریا نجات داده شدند.

بر اساس گزارشات رسیده، شنبه شب 261 مهاجر غیر قانونی از اتباع سودان ، اریتره و الجزایر که در میان آنها 23 زن و 12 کودک نیز حضور داشتند توسط کشتی نظامی ˈکیمراˈ به بندر کاتانیا در جنوب ایتالیا منتقل شدند و از سرگردانی در دریا نجات یافتند.

یک کشتی دیگر نیروی دریایی بنام ˈفنیچهˈ نیز 447 مهاجر را نجات داد و حدود 880 مهاجر دیگر در چهار شناور توسط کشتی ˈاتناˈ نجات پیدا کردند.

کشتی ˈوگا ˈ نیز حدود 230 مهاجر را نجات داد که امروز به بندر ˈپوتزالوˈ منتقل می شوند. شناور دیگری با 354 مهاجر غیر قانونی در نزدیکی جزیره لامپه دوزا شناسایی و عملیات امدادرسانی آغاز شده است.

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان اخیرا ازعملکرد نیروی دریایی ایتالیا برای اقدامات بی وقفه امدادرسانی و نجات جان مهاجران غیر قانونی قدردانی کرد.

براساس گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان، از آغاز سال 2104 میلادی تاکنون 500 مهاجر غیرقانونی به دلیل غرق شدن، جان خود را از دست دادند که در صورت عدم امدادرسانی نیروی دریایی ایتالیا، شمار کشته شدگان به مراتب بیشتر می شد.

با گرم شدن هوا و مساعد شدن شرایط دریا، موج بی وقفه مهاجرت های غیرقانونی از شمال آفریقا به جنوب ایتالیا، این کشور را با بحران مهاجران روبرو کرده است.

هزاران مهاجر غیرقانونی از شمال آفریقا به ویژه از لیبی با استفاده از شناورهای فرسوده، جان خود را به خطر انداخته و به امید زندگی بهتر و مهاجرت به کشورهای شمال اروپا از طریق دریای مدیترانه راهی ایتالیا می شوند؛ غافل از اینکه در بسیاری از موارد به دلیل شرایط جوی، فرسودگی شناور و یا سرگردانی در دریا، جان خود را از دست می دهند.

گارد ساحلی ایتالیا به همراه نیروی دریایی این کشور در عملیاتی موسوم به ˈدریای ماˈ همواره به گشت زنی در مدیترانه و امدادرسانی می پردازد.

اروپام ** 2171/1547
کد N379588