احتمال استیضاح رئیس‌جمهوری فیلیپین

سیاسی

یک نماینده سابق کنگره فیلیپین امروز (دوشنبه) با طرح شکایت از رئیس‌جمهوری این کشور به اتهام رشوه خواری و نقض قانون اساسی خواهان استیضاح وی شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این در حالی است که به گفته تحلیلگران در فیلیپین، بنیگنو آکوئینو، رئیس جمهوری این کشور به دلیل برخورداری از محبوبیت زیاد و تسلط بر پارلمان می‌تواند از استیضاح سربلند بیرون بیاید.

در چهار سال گذشته محبوبیت آکوئینو بالاتر از 40 درصد باقی مانده است و این نخستین بار است که وی با احتمال استیضاح به اتهام دادن پول به قانونگذاران روبرو می‌شود.

آگوستو سیجوکو، نماینده سابق کنگره فیلیپین، همچنین در مقابل دادگاه عالی این کشور اقدام آکوئینو در توزیع اعتبارات اختیاری خود میان قانونگذاران را مورد سوال قرار داده است.

وی به خبرگزاری رویترز گفت: شکایت من براساس سه اتهام است: رشوه خواری، خیانت به اعتماد عمومی و نقض مجرمانه قانون اساسی.

وی تاکید کرد این شکایت در مجلس نمایندگان فیلیپین ثبت شده و پس از شروع به کار مجدد کنگره مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

این نماینده افزود: این شکایت تا زمانی که کنگره برای دومین جلسه عادی خود در تاریخ 28 ژوئیه بازگشایی شود در انتظار خواهد ماند و در این تاریخ یکی از نمایندگان کنگره آن را تصویب خواهد کرد.

سیجوکو گفت: 25 شهروند دیگر نیز این شکایت را امضا کرده‌اند اما تعداد امضاها رو به افزایش است.

این در حالی است که ادوین لاسیردا، سخنگوی رئیس‌جمهوری فیلیپین با رد این شکایت گفت: سیجوکو از بابت پرونده سازی از طرف دولت متهم شناخته شده است.

برای استیضاح یک رئیس جمهور رای مثبت 96 نماینده از 290 نماینده مجلس سفلی کنگره فیلیپین مورد نیاز است و برای برکناری رئیس‌جمهور نیز باید دو سوم از 24 سناتور این کشور با آن موافقت کنند.

با این حال، به نظر می‌رسد آکوئینو پس از پیروزی بی‌سابقه در انتخابات سال 2013 و در کنترل گرفتن هر دو مجلس کنگره از هرگونه استیضاح مصون است.

انتهای پیام

کد N379587